:: 12 błędów finansowych przedsiębiorców – błąd #2

Błąd #2W ubiegłą środę na blogu przedstawiłem wpis błąd #1: Żywiołowe zakładanie firmy bez celu i planu finansowego w mini-serii “12 najczęstszych błędów finansowych przedsiębiorców”. Seria stworzona została przeze mnie jako pomoc dla osób prowadzących własną działalność, samozatrudnionych i freelancerów.

Kolejne wpisy będą pojawiały się regularnie co środę.

Dzisiaj przedstawiam błąd #2:

Rozpoczynanie działalności z niewystarczającymi środkami finansowymi

Zarabianie pieniędzy wymaga wydawania pieniędzy. To truizm. Lecz to nie tylko zakup towarów i usług czy pensje pracowników, podatki czy ZUS ale też wydatki na rozwój i utrzymanie działalności. Rozpoczynając działalność powinieneś mieć zabezpieczone środki finansowe na pokrycie wszystkich swoich wydatków biznesowych i osobistych na minimum 6-12 miesięcy.

Nie zapomnij, że nawet jeśli uda Ci się drastycznie zmniejszyć wydatki w firmie, niezależnie od przychodów firmy co miesiąc ponosisz stałe wydatki osobiste, których zmniejszenie jest znacznie trudniejsze.

Oprócz możliwości finansowych opisanych w poprzednim punkcie, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność korzystają z własnych środków lub pożyczają je od znajomych, rodziny lub banku (pożyczki gotówkowe dla osób fizycznych). Biorąc pod uwagę jak często pierwsza działalność kończy się niepowodzeniem, nie zawsze jest to najlepsza opcja. Kredyt w banku trzeba będzie i tak spłacić a z rodziną jakoś żyć.

Co więc możesz zrobić gdy Twoje plany zakładają wykorzystanie środków znacznie większych niż te, które jesteś w stanie sam zgromadzić?. W zależności od stopnia rozwoju Twojej firmy i potrzebnego kapitału, możesz szukać środków na realizację większych projektów w inny sposób:

  • Możesz zamieścić swoje ogłoszenie w serwisach www, łączących pomysłodawców z inwestorami na przykład: http://ivp.pl/
  • Dla jeszcze większych środków (powyżej 1 miliona złotych) możesz skorzystać z funduszy typu Venture Capital – dla firm w fazie początkowej, które już działają i mają innowacyjny produkt, szczególnie w sektorze „wysokich technologii”. (VC nie współpracują z firmami handlowymi działającymi na rynkach o niskiej innowacyjności.)
  • Z kolei fundusze Private Equity to instytucje, które inwestują pieniądze zebrane od inwestorów w akcje i udziały w stabilnych spółkach nie notowanych na GPW. Bliższe informacje na temat VC/PE znajdziesz na stronie: http://www.ppea.org.pl/new/index.php

Kolejną możliwością znalezienia inwestora jest wynajęcie pośrednika czyli firmy konsultingowej, która w zamian za opłatę wstępną oraz prowizję za wykonanie zlecenia, pozyska kapitał dla Twojej firmy.

Za tydzień w środę przedstawię błąd #3: Brak koncentracji na czterech podstawowych funkcjach firmy

Dodaj komentarz