:: 12 błędów finansowych przedsiębiorców – błąd #3

Błąd #3W ubiegłą środę na blogu przedstawiłem błąd #2: Rozpoczynanie działalności z niewystarczającymi środkami finansowymi w mini-serii “12 najczęstszych błędów finansowych przedsiębiorców”. Seria stworzona została przeze mnie jako pomoc dla osób prowadzących własną działalność, samozatrudnionych i freelancerów.

Kolejne wpisy będą pojawiały się regularnie co środę.

Dzisiaj przedstawiam błąd #3:

Brak koncentracji na czterech podstawowych funkcjach firmy

Oczywistym powodem dla którego większość osób zakłada firmę, jest ich przekonanie o dobrej znajomości rynku, produktu lub usługi którą chcą oferować. Natomiast prowadzenie firmy to znacznie szerszy zakres działań które trzeba podjąć, często nowych, żmudnych i wyjątkowo mało ciekawych.

Zostając właścicielem firmy będziesz musiał skupić się nie na jednej dziedzinie, w której czujesz się pewnie i którą znasz ale na wszystkich czterech podstawowych funkcjach firmy:

  • Tworzeniu i wprowadzaniu w życie planów (finansowego, sprzedaży, marketingowego, zasobów ludzkich…).
  • Budowaniu relacji z Klientami i Kontrahentami.
  • Codziennym zarządzaniu firmą (księgowość, zamówienia, korespondencja, pracownicy).
  • Sprzedażą produktów lub usług

Jak widzisz jedynie ostatnia funkcja jest w miarę znana przedsiębiorcy przed rozpoczęciem działalności. Pozostałych funkcji młode firmy albo nie realizują albo są one odkładane na później tak długo jak to możliwe. Ma to tę wadę, że skupiając się na funkcjach związanych z produktem/usługą, nie skupiasz się na planowaniu i Klientach.

Aby efektywnie zarządzać własną firmą powinieneś albo sam nauczyć się działać we wszystkich wymienionych wcześniej obszarach albo znaleźć wspólnika lub pracowników, którzy Cię w tym zastąpią (oczywiście przy zachowaniu przez Ciebie kontroli) albo oddelegować część funkcji zewnętrznym specjalistom.

W przyszłą środę przedstawię błąd #4: Niedoszacowanie kosztów i przeszacowanie przychodów

Dodaj komentarz