:: Co wpływa na tempo budowania niezależności finansowej? Trzy strumienie finansowe – część 1

Źródło 1Jak pewnie pamiętasz z jednego z poprzednich wpisów, skupienie się na czterech kierunkach działań w finansach osobistych, pozwoli Ci na uruchomienie trzech strumieni finansowych. Jaki jest cel takiego działania?  Każdy ze strumieni finansowych przyśpiesza powiększanie się Twojego majątku. Zwiększa się więc też prędkość dochodzenia do finansowej niezależności. W jaki sposób uruchomić i utrzymać każdy ze strumieni finansowych? Czy jest możliwe uruchomienie wszystkich trzech strumieni pracując na etacie?

Pierwszy strumień finansowy:

Dochód z pracy na etacie zwiększa aktywa

Inwestując nadwyżkę dochodu z pracy w majątek dochodowy, zaczynasz generować dochód z majątku. Rozpoczynasz w ten sposób ciągły proces zamiany dochodu z pracy na etacie w dochód z majątku. Schemat powtarzany wielokrotnie tworzy spiralę sukcesu.

Jak to jednak wygląda zazwyczaj? Kiedy dochody zaczynają się nam zwiększać, w jeszcze większym tempie zwiększamy nasze wydatki. To efekt działania drugiego  prawa Parkinsona. (O którym w kolejnych wpisach). Odkrywamy, a raczej zostajemy nakłonieni do odkrycia nowych potrzeb o istnieniu których jeszcze kilka miesięcy wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Tracimy umiejętność oszczędzania. Rozpoczyna się proces zadłużania – karty kredytowe, linia debetowa, zakupy na raty, kredyt na samochód, na wakacje, na dom. Dlatego właśnie to wzrost a nie spadek dochodów jest powodem częstego zadłużania się ponad miarę i wchodzenia w pętlę zadłużenia.

2 thoughts on “:: Co wpływa na tempo budowania niezależności finansowej? Trzy strumienie finansowe – część 1

 1. Sławek Śniegocki Post authorReply

  Krzysztofie, z pewnością wiesz co to jest zdolność kredytowa.
  Które osoby mają większą zdolność kredytową i mogą się bardziej zadłużyć? Te, które zarabiają 1000 zł netto czy te które zarabiają 10000 zł netto?
  Tak się składa, że zawodowo zajmuję się szczególnymi przypadkami. Jest ich cała masa. I tak się dziwnie składa, że są to głownie ludzie z ponadprzeciętnymi dochodami.

 2. Krzysztof Reply

  Twierdzisz, że spadek dochodów ma mniejszy wpływ na zadłużenie niż ich wzrost? Rozumiem logikę, która doprowadziła Cię do takiego wniosku… ale wniosek sam w sobie nie jest prawdziwy. To właśnie ludzie z małymi dochodami sięgają częściej po kredyty konsumpcyjne. Ludzie z dochodami wyższymi zakupy konsumpcyjne pokrywają z własnych środków.

  Twoje twierdzenie może być prawdziwe tylko w szczególnych przypadkach, ale twierdzeń na szczególnych przypadkach się przecież nie opiera.

Dodaj komentarz