:: Co wpływa na tempo budowania niezależności finansowej? Trzy strumienie finansowe – część 2

Źródło 2Jak pamiętasz z poprzedniego wpisu, tempo budowania niezależności finansowej zależy od łącznego uruchomienia trzech strumieni finansowych. Omówiłem wcześniej pierwszy ze strumieni i pokazałem niebezpieczeństwa związane ze zwiększającym się dochodem z pracy na etacie. W jaki sposób uruchomić  drugi ze strumieni finansowych?

Drugi strumień finansowy:

Oszczędności w wydatkach zwiększają aktywa

Zmniejszając nieplanowane, impulsowe wydatki, planując duże wydatki nieregularne oraz mądrze zmniejszając  regularne wydatki na (n.p. media) inwestujesz uzyskane oszczędności w majątek dochodowy. Rozpoczynasz dodatkowy proces zamiany dochodu z pracy na etacie w dochód z majątku. Schemat powtarzany wielokrotnie tworzy Twoją spiralę sukcesu.

Kto jednak w praktyce najczęściej oszczędza? Osoby z najniższymi dochodami. Oszczędzają oni jednak z konieczności, odmawiając sobie wielu rzeczy aby móc przeżyć. Wcześniej czy później te oszczędności i tak zostaną przez nich skonsumowane. Niestety im większe osiągasz zarobki, tym przejawiasz mniejszą skłonność do oszczędzania. Oszczędzanie kojarzy Ci się bowiem z odmawianiem sobie wszystkiego. Jest to zresztą prawda, ponieważ przeważnie oszczędzasz bezcelowo, to znaczy oszczędzasz bez spisanego celu. Mądre planowe oszczędzanie, może wraz ze wzrostem dochodów i wydatków tworzyć coraz większy strumień środków, które inwestowane zwiększają majątek dochodowy. Nawet jeżeli zarabiasz coraz więcej a oszczędzasz coraz mniejszy procent swoich wydatków, możesz ciągle zwiększać wartość tego strumienia.

Dodaj komentarz