:: Cykl Deminga czyli jak budować niezależność finansową?

Cykl Deminga-a jednak się kręciW jednym z wcześniejszych wpisów przedstawiałem postać Williama Edwardsa Deminga, statystyka pracującego w Japonii, uważanego za jednego z twórców metody Kaizen. Od jego nazwiska pochodzi nazwa cyklu ciągłego ulepszania dowolnego procesu, zwana również cyklem PDCA. Jak już pewnie się domyślasz, zarówno wyjście z długu jak i osiągnięcie niezależności finansowej nie jest jednorazowym zrywem, lecz precyzyjnie zaplanowanym i przeprowadzonym procesem. Jak więc wykorzystać cykl Deminga do budowania niezależności finansowej?

Cykl Deminga, czyli cykl PDCA jest akronimem od słów Plan-Do-Check-Act i składa się zamkniętego cyklu następujących po sobie działań:

Plan – Zaplanuj lepsze wykorzystanie własnego czasu, lepszy sposób pracy lub inwestycji, lepszą metodę nauki, lepsze zarobki. Stwórz plan na piśmie…i przestań się nad nim dalej zastanawiać. Posiadanie nawet byle jakiego planu chroni Cię przed byle jakimi rezultatami. Brak planu, niestety przed tym nie chroni.

Do – Zrealizuj swój podstawowy plan. Ważne jest samo wykonanie tego ruchu a nie jego wielkość czy natychmiastowe efekty. Pamiętaj, że nigdy nie przejedziesz przez miasto czekając na to aby WSZYSTKIE  światła na Twojej drodze były zielone.

Check – Sprawdź czy nowy plan rzeczywiście daje lepsze niż do tej pory rezultaty. To zwalnia Cię z obawy przed koniecznością udowodnienia całemu światu, że się nie myliłeś. W cyklu Deminga poprawa planu to podstawa całego systemu a nie naganny błąd.

Act – Zastosuj pierwotny plan jako podstawę do dalszych ulepszeń. Jeśli sprawdziłeś skuteczność nowego sposobu działania, uznaj go za obowiązującą Cię normę…i przejdź do punktu Plan aby dalej ulepszać cały system.

Cykl Deminga upraszcza schemat podejmowania decyzji i zwalnia Cię z obawy przed byciem perfekcjonistą. Nie obawiaj się – nigdy nim nie zostaniesz.

Dodaj komentarz