:: “Grossmutter gestorben” – czy jesteś finansową ofiarą II Wojny Światowej?

30.08.1939Dzisiaj mniej o finansach albo nie tylko o nich, bo i powód jest wyjątkowy.

Kochamy rocznice, często zapominając o pojedynczych ludziach. Tymczasem 31 sierpnia 1939 roku obok radiostacji w Gliwicach, gestapo podrzuciło ciało zamordowanego wcześniej Franciszka Honioka. Posłużył on jako “konserwa” czyli dowód na rzekomy atak Polaków na radiostację (Gliwice znajdowały się wtedy na terytorium Niemiec). Cała akcja rozpoczęła się hasłem “Grossmuter gestorben” (Babcia umarła). Pierwsza ofiara II Wojny Światowej była więc Ślązakiem. A co było potem?Rozpoczęła się operacja “Fall Weiss”. 1 września 1939 roku zostały zaatakowane: o 4:34 most w Tczewie, o 4:42 rynek w Wieluniu i o 4:45 Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte. Dzisiaj to ostatnie zdarzenie uznaje się za “oficjalny” moment rozpoczęcia II WŚ. Mimo, że wtedy nie była to jeszcze nawet wojna “Światowa”.

Jak co roku, pod pomnikiem poległych żołnierzy oficjele złożą kwiaty. Nasuwa się więc pytanie, czy jednak Polska wygrała tę wojnę?

Zginęło prawie 6 milionów Polaków. Obaj okupanci dokonali planowej i celowej eksterminacji inteligencji, artystów, naukowców, oficerów wojska i policji, prawników, duchownych. Skonfiskowano i wywieziono większość dóbr kultury i urządzeń przemysłowych.  Polska stała się kolonią dostarczającą żywności, surowców i rąk do pracy. Zagrabiono i zniszczono prawie 40% całego majątku narodowego. “Sojusznicy” okroili obszar Polski do obecnych granic.  Od zawsze imperia budowali niewolnicy. Kto więc został prawdziwym wygranym? – Ten kto najmniej stracił i najwięcej zyskał. Szacunki wydatków na II Wojnę Światową to 3,5 biliona dolarów (3 500 000 000 000 $). Jeżeli tyle wydano, tyle też ktoś zarobił. Pieniądz nie zna przecież granic.

Po zakończeniu wojny Twoi dziadkowie i rodzice, jak ich przodkowie, kolejny raz zaczęli mozolnie odbudowywać Polskę. Polskę w której nic już nie było takie jak wcześniej. Świat, który Ty znasz, to wynik ostatnich 80 lat historii. Historii, która zaczęła się pod radiostacją w Gliwicach. Historii, którą rządzi pieniądz. Historii, której dalszy ciąg tworzy się TERAZ. “Polska stała się kolonią dostarczającą żywności, surowców i rąk do prac”

Dodaj komentarz