:: Dobry dług a zły dług

Kto zjadł ciastko?Wydawać Ci się może, że tytuł wpisu jest bez sensu. Przecież dług jak to dług – zawsze wydaje się zły. Jaka więc może być różnica między złym a dobrym długiem?  Okazuje się, że to czy dług jest dobry czy zły, zależy od miejsca siedzenia. Chodzi o to, że ten sam dług może być dobry dla jednej strony a zły dla drugiej strony umowy. Jak wyjaśnię w kolejnych wpisach, zarówno w ten dobry jak i w ten zły dług można inwestować. Ale o tym w swoim czasie. Jak odróżnić dług od długu?Określenie rodzaju długu zależy od tego czy zaciągnięcie długu przynosi Ci korzyści czy straty. Zaciągnąłeś zły dług jeżeli jego spłata powiększa majątek banku a zmniejsza Twój własny. Większość pożyczek służących wyłącznie zaspokojeniu przyjemności, wydatkom na wakacje, zakup samochodu, wyposażenie domu, oraz kredyty gotówkowe, “chwilówki” i inne “zapchajdziury” to przykłady złego długu. Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj długu zaciągnąłeś, jak zawsze policz.

W przeciwieństwie do złego długu, dobry dług działa na Twoją korzyść. Jeżeli po zakończeniu spłaty, Twój majątek wzrósł, zaciągnąłeś dobry dług. Do dobrych długów można zaliczyć kredyty hipoteczne, kredyty inwestycyjne, pożyczki na zakup maszyn, urządzeń, patentów, linii produkcyjnych, wynajęcie specjalistów, zakup licencji franczyzowej lub udziału w spółce.

Oczywiście o rodzaju długu (zły czy dobry) nie przesądza typ pożyczki ale jego wpływ na Twój majątek.

Jak widzisz dług nie zawsze jest czymś złym. Co prawda jest wielu ludzi którzy szczycą się tym, że nigdy nie biorą pożyczek. Wiedzą oni tylko, że dług to ryzyko. Nie wiedzą, że dług to także szansa. Dług jest szansą po pierwsze dlatego że, bycie zadłużonym, zmusza Cię do nauki inwestowania. Jeżeli nie nauczysz się tego teraz, w przyszłości będziesz funkcjonował jeszcze gorzej. Po drugie dobry dług jest szansą na znacznie szybsze budowanie własnego majątku i w efekcie tempa osiągnięcia niezależności finansowej.

Szansą na przyszłość dla Ciebie, jest więc nauka stosowania dobrego długu jako dźwigni w celu budowania niezależności. Zacznij uprawiać gimnastykę finansową i popraw swoje finansowe zdrowie.

Dodaj komentarz