:: Drugie Prawo Parkinsona – dlaczego brakuje do pierwszego?

Utopione pieniądzeCyryl Northcote Parkinson (1909 – 1993) był brytyjskim historykiem, pisarzem, doradcą rządu Wielkiej Brytanii, autorem około sześćdziesięciu książek. Opisywał zasady rządzące  zbiurokratyzowanymi urzędami. Kilka z nich znanych jest jako prawa Parkinsona. Jeżeli chodzi o zarządzanie finansami, szczególnie interesujące jest drugie prawo Parkinsona.

Czy zastanawiałeś się nad swoją skłonnością (czy koniecznością jak mówią niektórzy) wydawania wszystkich pieniędzy których zarabiasz? Czy kiedy zwiększa Ci się dochód natychmiast zaczynasz zastanawiać się w jaki sposób powinieneś go wydać?  Czy jakiekolwiek dodatkowo zarobione zmniejszają Twoją skłonność do oszczędzania i w efekcie zwiększają apetyt na zadłużanie się?  To wszystko efekty działania drugiego prawa Parkinsona.

Początkowo dotyczyło ono rządów a nie pojedynczych ludzi. Jak wiadomo jakkolwiek zwiększyłby się dochód państwa, zawsze znajdzie się pilna potrzeba wydania go. Rząd najczęściej zastanawia się nad tym w jaki sposób utrzymać w ryzach deficyt budżetowy. Znaczy to, że planuje o ile więcej może wydać niż zarobić. Deficyt pokrywa zadłużając się. Przykład z naszego podwórka opisywałem ostatnio TUTAJ

Niestety pojedyncze osoby mają tę samą skłonność co rządy. Indywidualne wydatki nie tylko wzrastają wraz ze wzrostem dochodu lecz mają tendencję do przekraczania go. Wielu ludzi marzy o tym aby więcej zarabiać. Wydaje im się, że większy dochód powinien rozwiązać ich problemy finansowe. Mówią tak, kiedy pod koniec kolejnego miesiąca prawie nic nie zostaje im w portfelu, a na koncie tworzy się debet, który zmusza do pożyczek. Żyją od pierwszego do pierwszego czekając na kolejną upragnioną wypłatę. Niestety, to nie pieniądze są ich problemem, tylko sposób myślenia o nich i postępowania z nimi.

Prawo Parkinsona opisuje mechanizm pułapki w jaką wpadają ludzie doprowadzając się w efekcie do poważnych kłopotów finansowych i frustracji. Tymczasem budowanie Twojej  niezależności finansowej wymaga aby stale to prawo łamać i skupiać się nie na wydawaniu pieniędzy ale na pomnażaniu majątku wszystkimi dostępnymi metodami.

Prawo Parkinsona pokazuje również błąd logiczny stwierdzenia: „Nie mam pieniędzy aby inwestować”. Bliższe prawdy jest zdanie: „Nie mam pieniędzy PONIEWAŻ nie inwestuję”.


Dodaj komentarz