:: Dzień Bez Długów – mój pierwszy wywiad w Polsacie

Pętla zadłużeniaNie wiem czy wiesz ale 17 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy “Dzień Bez długów”. Jest to ogólnopolska akcja zainicjowana przez jedną z największych polskich firm windykacyjnych Kruk S.A. w ramach kampanii edukacyjnej “Nasze Długi”.

Ten dzień to świetna okazja aby zastanowić się nad własnymi nawykami finansowymi. Może warto abyś  już od TERAZ przestał zadłużać się ponad własne możliwości, przestał unikać wierzycieli, zaplanował restrukturyzację długu lub jego szybszą spłatę, oddał drobne kwoty pożyczone od rodziny czy znajomych?

Celem całej akcji “Nasze długi” jest podniesienie świadomości finansowej Polaków zarówno w zakresie wydatków, tak aby nie wpaść w pętlę zadłużenia, jak i w zakresie pokazania Ci możliwości jakie masz aby wyjść z pętli długów.

Cała akcja to wynik coraz szybszego zadłużania się nas wszystkich (co specjalnie oprócz nas nikogo dotąd nie martwiło) oraz coraz gorszej spłacalności naszych długów, co coraz bardziej martwi naszych wierzycieli czyli głównie banki. To bardzo ciekawe zjawisko, banki w pogoni za zyskiem rozluźniały przez kilka lat wymagania wobec swoich klientów a teraz gdy Ci nie są w stanie spłacić długów biją na alarm i uruchamiają (skądinąd bardzo potrzebne ) akcje takie jak dzisiejszy Dzień Bez Długów.

W ramach akcji, w listopadzie grupa internautów wypełniła ankietę na temat swojego podejścia do spłacania zadłużenia. Wnioski są również bardzo ciekawe;

  • W powodzenie całej dzisiejszej akcji wierzą najbardziej osoby, które same nie mają długów a najmniej te, które są zadłużone.
  • Najbardziej rygorystycznie przestrzegają spłaty długów osoby które są najmniej zadłużone i na odwrót – ci którzy są najbardziej zadłużeni, podchodzą do swojego długu najmniej rygorystycznie. Pytanie co jest więc skutkiem a co przyczyną zadłużenia ?
  • Grupy zawodowe najbardziej zadłużone to pracownicy fizyczni oraz …lekarze.

W związku z akcją “Dzień bez Długów” , opowiedziałem dziennikarzom TV Polsat o swojej historii wychodzenia z pętli zadłużenia i motywach napisania książki “Inwestuj we własny Dług”. Migawka z wywiadu została pokazana w głównym wydaniu wiadomości Polsat News w dniu 17 listopada o godzinie 18.50.

Wkrótce umieszczę ją na moim blogu.

Dodaj komentarz