Hryniewicz i Śniegocki wspólnie doradzają finansową niezależność

Piotr Hryniewicz i Sławek Śniegocki - Seminarium dla inwestorów w nieruchomości

Wspólnie z Piotrem Hryniewiczem prowadziliśmy 15. edycję jego Praktycznego Seminarium Inwestowania w Nieruchomości „Jak mądrze kupić mieszkanie krok po kroku i jeszcze na nim zarobić?”.

Ta edycja seminarium, nietypowo odbyła się w Łodzi i typowo w całości poświęcona była budowaniu niezależności finansowej poprzez skuteczne inwestowanie w nieruchomości.

Przygotowując się z Piotrem do Seminarium założyliśmy, że w czasie tych intensywnych, dwudniowych warsztatów, chcemy przekazać uczestnikom maksymalną dawkę praktycznej wiedzy i podzielić się własnym doświadczeniem, wszystko to bez teoretyzowania i w maksymalnie przyjaznej atmosferze.

Razem z Piotrem, na własnych przykładach pokazywaliśmy w jaki sposób generować przychody pasywne z nieruchomości i dlaczego jest to możliwe także w dzisiejszych “pokryzysowych” i “pofrankowych” czasach na polskim rynku.

W pierwszym dniu seminarium wyjaśniłem uczestnikom czym jest i w jaki sposób stworzyć skuteczny system finansowy, pokazałem jakie błędy finansowe popełniają najczęściej nasi rodacy (brak systemu, brak planu, uzależnienie od jednego źródła dochodów, uzależnienie od kredytów konsumenckich, brak kontroli w zarządzaniu finansami osobistymi, zła struktura portfela inwestycyjnego). Następnie pokazałem “nieoczywiste” źródła finansowania inwestycji, porównałem różne rodzaje inwestycji w sektorze nieruchomości w zależności od zaangażowania środków i czasu i pokazałem swoje narzędzie do zarządzania portfelem nieruchomości.

Piotr pokazał praktyczne przykłady wykorzystania kalkulatora finansowego w inwestowaniu w nieruchomości takie jak procent składany, obliczenia zmiany wartości pieniądza w czasie, wpływu inflacji na wyniki inwestycyjne. Następnie podzielił się własnym doświadczeniem w inwestowaniu z wykorzystaniem kredytu, zwrócił uwagę jakie elementy umowy kredytowej są ważne dla banku a jakie są najważniejsze dla świadomego inwestora i pokazał praktyczne zastosowanie reguły 100/10/3 związane z poszukiwaniem odpowiedniej oferty. Następnie wyjaśnił w jaki sposób zacząć inwestować w nieruchomości bez pieniędzy lub z niską zdolnością kredytową i jak negocjować ze sprzedającym lub pośrednikiem.

W drugim dniu skupiliśmy się na tworzeniu portfela nieruchomości, wyjaśniliśmy cykle występujące na rynku nieruchomości i pokazaliśmy w jaki sposób zmiana ceny nieruchomości wpływa na rentowność. Następnie porównywaliśmy różne rodzaje nieruchomości mieszkaniowych pod kątem opłacalności najmu i pokazaliśmy profesjonalną analizę pojedynczej nieruchomości ( CTV,Cashflow, Cashback, ROE ) i współczynnik “120” przydatny przy inwestowaniu z udziałem pośrednika.

Uczestnicy zapoznali się również z raportem “Jak inwestują super bogaci?” i różnicami pomiędzy inwestycjami super bogatych a inwestycjami statystycznego polskiego inwestora. Dodam tylko, że porównanie to nie wypadło zbyt pozytywnie dla naszych inwestorów, natomiast pokazałem sposób w jaki można wykorzystać raport do tworzenia własnego portfela inwestycyjnego. Na koniec były oczywiście wywiady, rozdaliśmy certyfikaty uczestnictwa, były też wspólne zdjęcia.
W czasie seminarium odwiedził nas Sławek Muturi, inwestor w nieruchomości i autor takich książek jak “Wolność Finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości” oraz “Zarządzanie najmem, poradnik dla właścicielek mieszkań na wynajem”.
W trakcie Seminarium pomimo intensywnej pracy i wielu ćwiczeń, nawiązaliśmy świetny kontakt z uczestnikami, panowała bardzo dobra atmosfera, było dużo humoru i chęci dzielenia się doświadczeniami inwesttsyjnymi. Dla mnie to było wyjątkowe przeżycie jako praktyka, inwestora i przede wszystkim szkoleniowca.