:: Jaką wartość ma Twój czas?

Ile jest warty Twój czas?W poprzednich wpisach pokazałem, że czas jest dobrem inwestycyjnym o którym często się zapomina. Czy możesz więc wyliczyć wartość swojego czasu?

Jak każdy towar, Twój czas jest warty na rynku dokładnie tyle ile ktoś jest Ci w stanie za niego zapłacić. Jak wyliczyć aktualną wartość Twojego czasu?

Najprościej podziel swoją pensję netto przez 172 (średnia miesięczna  ilość godzin pracy na pełny etat). To jest właśnie aktualna wartość netto czasu, który sprzedajesz swojemu pracodawcy. Co daje Ci to wyliczenie? Pomyśl co dzieje się z wartością Twojego czasu pracy, kiedy podejmujesz decyzję o wzięciu kolejnych niepłatnych nadgodzin lub o “daniu sobie podwyżki”? (To moje określenie na znalezienie lepiej płatnej pracy poza obecną firmą)

W pierwszym przypadku obniżasz wartość swojego czasu, ponieważ efektywny czas pracy jest w mianowniku ten wzrasta. Im większy mianownik (dłuższe siedzenie w pracy) tym mniejszy ułamek (wartość Twojej godziny pracy). Ponieważ pensję masz określoną miesięcznie, pracując dłużej, automatycznie obniżasz wartość swojego czasu. Dodatkowo oddajesz zupełnie bezpłatnie swój prywatny czas.

W drugim przypadku wartość czasu rośnie bo zarobki są w liczniku, który również rośnie. Z czego więc wynika duża rozpiętość między zarobkami (wartością czasu) różnych ludzi w jednej firmie lub na podobnych stanowiskach? Lepiej zarabiają ci, którzy potrafią lepiej sprzedać swój czas. Ze względu na swoje unikalne zdolności, wyjątkowe kwalifikacje lub szczególne nastawienie, ich czas na rynku staje się towarem luksusowym i deficytowym. Chcąc go kupić pracodawca jest skłonny też za niego więcej zapłacić.


Dodaj komentarz