W nowym roku kontynuuję serię wywiadów z ciekawymi osobami związanymi z inwestowaniem i budowaniem niezależności finansowej.
Dzisiaj moim rozmówcą jest Piotr Hryniewicz, inwestor, przedsiębiorca i trener.
O Piotrze usłyszałem pierwszy raz w kwietniu 2006 roku, kiedy brałem udział w XIV edycji Seminarium dla Inwestorów w Nieruchomości prowadzonego przez firmę e-ProfitSystem. Piotr skończył ten sam kurs wcześniej i już wtedy mówiło się o jego sukcesach inwestycyjnych. Osobiście spotkaliśmy się w trakcie pierwszego Seminarium Edukacji Biznesowej (projekt Kuźnia Milionerów) w listopadzie 2009 roku, na którym Piotr dzielił się wiedzą na temat inwestowania w nieruchomości.
Dzisiaj masz możliwość poznania Piotra i jego własnej drogi do niezależności finansowej a także odebrać od niego nie jedną ale dwie obiecane niespodzianki. Zapraszam:
Witaj Piotrze, dziękuję Ci, ze zgodziłeś się na wywiad. Na wstępie powiedz moim Czytelnikom kilka słów o sobie, czym się zajmujesz, na jakim rynku działasz?
Witam serdecznie wszystkich Twoich czytelników Sławku.
Od kilku lat zajmuję się inwestowaniem w nieruchomości i bardzo wieloma pokrewnymi tematami, jak edukacja inwestowania, zarządzanie, pośrednictwo, negocjacje, doradztwo kredytowe, mentoring, home staging i kluby cashflow. Nieruchomości stały się moją pasją poprzez eliminację pozostałych form generowania dochodu.
Pracę na etacie zostawiłem w 2000 roku. W 2010 roku sprzedałem firmę, która działała od 1999 roku. Po wielu nietrafionych inwestycjach porzuciłem także inwestowanie na giełdzie. W nieruchomościach zakochałem się – przy niewielkim zaangażowaniu czasu i pieniędzy można generować bardzo przyzwoity przychód pasywny lub zyski kapitałowe.
Pamiętam, że w bardzo ciekawy sposób zaczęła się Twoja przygoda z nieruchomościami, czy mógłbyś o tym opowiedzieć?
Dziewięć lat temu poznałem młodego biznesmena, któremu serwisowałem firmowe komputery. Okazał się bardzo ciekawą osobą, który wierzył, że bogactwo to stan umysłu a ciężka praca nikogo do wolności finansowej nie doprowadzi.
Podczas naszych biznesowych spotkań, Zbyszko próbował zaszczepić we mnie ideę wolności finansowej poprzez rozmowy i książki Roberta Kiyosaki. Udawało mi się dzielnie odpierać jego propozycje zapoznania się z tą filozofią, tłumacząc się brakiem czasu, aż do lipca 2004 roku. Wtedy to zaprosiłem Zbyszka na „pępkowe” i otrzymałem książkę „Mądre Bogate Dziecko”. Nie wypadało jej nie przeczytać, więc tak to się zaczęło 🙂
Ile z wiedzy, którą posiadasz wynika z praktyki a ile z odbytych kursów i szkoleń?
Przeczytałem wszystkie dostępne wtedy książki Roberta Kiyosaki i regularnie graliśmy w grę Cashflow 101. Po roku Zbyszko znalazł kurs inwestowania w nieruchomości, na który pojechaliśmy. Tam spotkaliśmy Monikę, prawdziwego inwestora praktyka, która potwierdziła nasze przekonania teoretyczne i była katalizatorem do działania w realnym świecie.
Wiedza, którą posiadaliśmy zanim zaczęliśmy działać, stanowiła solidne podstawy, jednak to praktyka pozwoliła nam zostać ekspertami.
Czy możesz wymienić najczęstsze błędy, które popełniają osoby zaczynając inwestowanie w nieruchomości?
Po pierwsze to brak przygotowania. Większość osób żałuje wydać pieniądze na książki i szkolenia a to właśnie najtańsza forma edukacji pozwalająca uniknąć większości błędów. Umiejętność prawidłowej analizy nieruchomości na liczbach.
Po drugie to brak zespołu. Staramy się być samowystarczalni i nie potrzebujemy wsparcia prawnika czy rzeczoznawcy. Po co płacić kilkaset złotych za coś, co można wyczytać za darmo w internecie? A to właśnie tacy specjaliści pomogą zaoszczędzić czy zarobić kilka procent, co w przypadku nieruchomości daje zwrot kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.
Po trzecie to pośpiech. Zasada 100-10-3-1 powinna być stosowana przez każdego początkującego inwestora: 100 nieruchomości oglądam, na 10 składam ofertę, 3 zostają przyjęte a jedną z nich kupuję. Kto po obejrzeniu 5 nieruchomości ma pojęcie o cenach sprzedaży i najmu? Moim zdaniem tylko naiwni.
Jak można zapobiec tym problemom?
Poprzez edukację: czytanie książek, granie w Cashflow, szkolenia i mentoring a następnie poprzez oglądanie nieruchomości w internecie i na żywo, analizę i dyskusję z innymi osobami, które inwestują lub chociaż interesują się inwestowaniem w nieruchomości. To pozwala na poszerzenie swojego spektrum elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas procesu inwestowania.
Dziękuję Ci Piotrze za pierwszą część wywiadu.
Za kilka dni opublikuję drugą część wywiadu w której będziemy rozmawiać o praktycznej stronie inwestowania w nieruchomości.
A już teraz czas na obiecane niespodzianki.
Jeżeli zainteresowała Cię osoba Piotra i chciałbyś uzyskać więcej wiedzy na temat inwestowania w nieruchomości, poniżej zamieszczam link do bezpłatnego e-booka „Cztery Magiczne Pytania”, który Piotr udostępnia bezpłatnie na swojej stronie:
Dodatkowo, specjalnie dla moich Czytelników, Piotr przyznał specjalny rabat w wysokości 229 złotych na udział w jego najnowszym Seminarium Inwestycyjnym.
Aby z niego skorzystać, wystarczy, że wejdziesz na stronę: Seminarium Nieruchomości i przy rejestracji podasz kod rabatowy: TopEbook