:: Paradoks Abilene

To była wspaniała przejażdżka, nieprawdaż?Pojęcie tego paradoksu zostało wprowadzone przez dr Jerrego Harveya, jako ilustracja problemu który opisał w jednym ze swoich artykułów. Paradoks ten może służyć między innymi do wyjaśnienia dlaczego nie warto inwestować razem z tłumem.Paradoks z Abilene opisuje w jaki sposób dowolna grupa ludzi potrafi podjąć takie decyzje, które są przez każdego z jej członków oddzielnie, uznawane za bezsensowne.

A oto ilustracja paradoksu:

“Jest gorące popołudnie w jednym z miasteczek w Teksasie. Rodzina gra w domino na ganku, kiedy teść proponuje wyjazd na obiad do miejscowości Abilene, która leży w odległości 85 kilometrów na północ. Jego córka mówi: “To dobry pomysł”. Jej mąż, mimo zastrzeżeń bo zapowiada się długa i męcząca jazda, myśli, że nie powinien się wyłamywać i odpowiada jej: ” Tak, to dobry pomysł. Mam tylko nadzieję, że twoja matka będzie chciała z nami jechać”  Teściowa na to, że bardzo chętnie pojedzie ponieważ dawno nie była w Abilene.

Podróż jest długa, z nieba leje się żar, na drodze pełno kurzu. Kiedy dojeżdżają do Abilene, okazuje się, że obiad jest tak fatalny, jak podróż. Powrót do domu zajmuje całej rodzinie cztery godziny. Kiedy zmęczeni wracają, teść bez przekonania mówi: “To była wspaniała przejażdżka, nieprawdaż?” Na to teściowa, że wolałaby raczej zostać w domu ale pozostała trójka była tak entuzjastycznie nastawiona do całej podroży, że nie mogła odmówić.  Zięć stwierdza nagle, że on również nie był zachwycony całym pomysłem, ale zgodził się, bo chciał aby reszta rodziny była zadowolona. Na to jego żona, że od początku uważała całą podróż za szaloną a zgodziła się tylko dlatego, że nie chciała robić przykrości ojcu.  Na końcu zdumiony teść mówi, że jedyną przyczyną dla której zaproponował odbycie podróży, była obawa, że pozostali pewnie się nudzą.

Teraz cała rodzina nie może wyjść ze zdziwienia, jak to się stało, że razem wybrali się w podróż, pomimo, że żadne z nich z osobna tego nie chciało.  Jeżeli więc podejmujesz decyzje inwestycyjne ponieważ uważasz, że większość ma zawsze rację a umiejętności i wiedza grupy to wielokrotność umiejętności jej członków, pamiętaj, że często jest dokładnie na odwrót.

Paradoks Abilene – W grupie ludzie są skłonni zaakceptować działania, które każdy z nich oddzielnie uznałby za idiotyczne. Inwestowanie to nie gra zespołowa. Nie inwestuj więc w tłumie.

Dodaj komentarz