:: Problemy Czytelników: Jak oszczędzać mając niskie zarobki? Część 3.

Oszczędzanie 3Dzisiaj trzecia część omówienia problemu jaki mają Czytelnicy z oszczędzaniem przy niskich zarobkach. W poprzednim wpisie pokazałem jakie kwoty oszczędzają osoby,  które w ogóle potrafią to robić.

Jak pamiętasz 40% klientów banku nie oszczędza ani złotówki. Znajdują się zatem w grupie 95% Polaków z pierwszego badania. Cała reszta klientów (60%) znajduje się grupie 5% oszczędzających Polaków z pierwszego badania.   Czyli można powiedzieć, że 2,5%  osób oszczędza od 1 zł do 222,50 zł  i tyle samo (2,5%) badanych oszczędza powyżej 225,50 zł miesięcznie.

A teraz czas na wnioski:

  • Osoby posiadające konto osobiste z dostępem przez Internet  oszczędzają 12 – to krotnie częściej niż ogół badanych.
  • Prawie wszystkie osoby w naszym społeczeństwie zarabiają mniej od innych (mają „niską” pensję) i z tego powodu nie oszczędzają. A to jest matematycznie niemożliwe. Jeżeli powołujesz się więc na coś takiego jak „niskie zarobki” to jest to zwykły wykręt.
  • Skłonność do oszczędzania nie rośnie wraz ze wzrostem dochodów. Mówi o tym również drugie prawo Parkinsona. Czy to możliwe  aby osoba, która potrafi zaoszczędzić 1 złotówkę miesięcznie różniła się wysokością zarobków od tej, która nie oszczędza w ogóle? Wolne żarty. Więc czym te dwie osoby się różnią? Co powoduje, że  oszczędzanie 1 złotówki miesięcznie, automatycznie przenosi Cię do elitarnego klubu 2,5% ludzi , którzy to robią?
  • Oszczędzanie to nawyk a nie jednorazowa czynność. W całości więc zależy od Ciebie. Nie od Państwa, polityków, podatków, zarobków, kryzysu i  Bóg wie czego jeszcze. Masz w 100% wpływ na ten nawyk. Pytanie czy wolisz kontrolować sam własne pieniądze czy oddawać kontrolę nad swoimi finansami innym?
  • Brak kontroli wydatków uniemożliwia oszczędzanie. Dlaczego więc tak NAPRAWDĘ nie oszczędzasz skoro „niskie zarobki” to oczywista bujda?  Znam emerytkę, która potrafi zaoszczędzić miesięcznie więcej niż prezes dużej firmy. Czy to znaczy, że on nie oszczędza bo „mało zarabia”, pomimo, że ma 25 razy większy od niej dochód? Oczywiście, on tak właśnie o sobie myśli. Gdzie więc leży prawdziwa przyczyna? Oczywiście widać to było już przy pierwszym badaniu. To kontrola wydatków. Nie oszczędzasz ponieważ nie kontrolujesz swoich wydatków. Zapomnij o „niskich zarobkach”. Bez kontroli wydatków Twoje zarobki ZAWSZE będą „za niskie”.
  • Możesz więc zacząć oszczędzać już TERAZ. Skoro już wiesz, że „niskie zarobki” do zwykłe mydlenie sobie oczu, już w tej chwili możesz zacząć oszczędzać z tymi zarobkami, które masz. Oszczędź sobie  raz na miesiąc paczkę papierosów, hamburgera, imprezę w pubie. Wybierz czy to Ty kontrolujesz wydatki czy wydatki Ciebie.

Jakie praktyczne działania możesz podjąć aby zacząć oszczędzać? O tym w kolejnym wpisie.


Dołącz Do Społeczności Bloga

Odbierz bezpłatny dostęp do mojego kursu mailowego:

Jak Osiągnąć Niezależność Finansową Pomimo Niskich Zarobków i Braku Wiedzy


Zgadzam się z Polityką Prywatności
Administratorem Twoich danych osobowych będzie: Śniegocki Development Sławomir Sniegocki, Al. Korfantego 40/13, 40-161 Katowice, e-mail: slawek (małpa) slaweksniegocki.pl. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.