:: Structogram ® – z czym to się je?

Spotkanie Ania Urbańska i Paweł Jarząbek - Trenerzy Structogram PolskaZ pewnością tak jak każdy, masz jakiś talent i jesteś w czymś dobry. Być może jesteś świetny w przekazywaniu abstrakcyjnych idei, może „masz głowę” do wykresów, tabelek i cyfr, świetnie zapamiętujesz twarze spotkanych osób, jesteś w stanie przypomnieć sobie ze szczegółami zdarzenia sprzed kilkunastu lat lub zawsze przywodzisz grupie w której aktualnie się znajdujesz. 

Rozmawiając z właścicielami firm, często słyszę skargi, że pracownicy, którzy wydawali się zmotywowani i energiczni w trakcie rekrutacji, po przyjęciu ich do pracy przestają sobie radzić, są znudzeni, oporni, zniechęceni. Najczęściej nie świadczy to źle o samym pracowniku a bardziej o braku umiejętności dopasowania jego mocnych stron do charakteru pracy na danym stanowisku przez właściciela firmy. W efekcie pracownicy, którzy są dynamiczni i żywiołowi, grzęzną w papierach a świetni analitycy są zmuszani do wykonywania zimnych telefonów sprzedażowych, To prowadzi do stresu, poczucia bezsensowności wykonywanej pracy i braku efektów tejże pracy dla pracodawcy.

Pewnie nie raz zastanawiałeś się czy istnieje skuteczna metoda, która pozwala odkryć własne mocne strony i najlepiej wykorzystywać mocne strony pracowników i partnerów?

Ostatnio dzięki spotkaniu z Anią Urbańską i Pawłem Jarząbkiem odkryłem jedną z najskuteczniejszych metod, które znam czyli STRUCTOGRAM ® .

Dzięki temu narzędziu, dowiesz się, która część Twojego mózgu najmocniej wpływa na Twoje decyzje i zachowania, jaki rodzaj zadań preferujesz, jaki jest umowny „kolor” Twojego mózgu. STRUCTOGRAM ® każdego człowieka jest mieszanką trzech składowych – „zielonego”, „niebieskiego” i „czerwonego”, Udział każdego z „kolorów” jest zawsze większy niż 0%, a wszystkie trzy „kolory” sumują się do 100%.  

Osoby z dominacją „Zielonego”, dążą do tworzenia bliskich relacji z ludźmi, potrafią się wczuć w ich położenie i zazwyczaj cieszą się sympatią. Sposób myślenia tej grupy opiera się na intuicji i mocnym korzystaniu z przeszłego doświadczenia. „Zieloni” mogą jednak mieć tendencję do opóźniania zadań.

Osoby z dominacją „niebieskiego”, są bardziej zdystansowani, wolą komunikować się przez pisanie e-maili niż rozmowę przez telefon. „Niebiescy” są perfekcjonistami i starają się dokładnie przewidzieć konsekwencje swoich działań ponieważ minimalizują ryzyko. Świetnie potrafią analizować liczby, fakty, definicje, są mistrzami logicznej argumentację. Cenią sobie porządek i punktualność. „Niebiescy” mogą mieć tendencję do „bujania w obłokach”, rozpraszania energii i grzęźnięcia w nieistotnych szczegółach.

Z kolei ludzie z dominacją „czerwonego” są natychmiast widoczni na tle innych ludzi. Często są liderami, motywują zespoły, biorą udział w  konkursach. Są pragmatyczni – szybko identyfikują to co jest do zrobienia, nie boją się improwizować. W naturalny sposób budują swój autorytet w grupie. „Czerwoni” mogą mieć tendencję do autokratyzmu i braku przewidywania konsekwencji własnych działań. Liczy się dla nich głównie to co „tu i teraz”.

Różne części mózgu są odpowiedzialne za Twoją orientację w czasie i postawę wobec niego. Osoby z dominacją „zielonego” opierają się na doświadczeniu, polegają na tym co znane i raczej nie lubią zmian . Osoby z dominacją „czerwonego” żywo reagują na bodźce, żyją „tu i teraz”. Osoby z dominacją „niebieskiego” żyją wizją, śledzą postępy prac, tworzą dokładne plany.

Choć stwierdzenie, że każdy z nas jest inny jest truizmem, STRUCTOGRAM ® pozwala poznać sposób myślenia innych ludzi , a tym samym o wiele łatwiej się z nimi porozumieć, ponieważ obrazuje podstawową biostrukturę danej osoby. STRUCTOGRAM ® nie jest jednak testem psychologicznym ( choć może to wyglądać na pierwszy rzut oka ), ale raczej niewartościująca metodą pozwalająca ustalić indywidualną, genetycznie ukształtowaną strukturę naszej osobowości.

Zaletami Structogramu ® są jego prostota, szybkość i przejrzystość wyników. 

Dlaczego zatem warto poznać swój STRUCTOGRAM ® ?

Po pierwsze – zamiast jednowymiarowych „gazetowych” stereotypów, analizujemy pełny „trójkolorowy” obrazu naszego mózgu jako całości . W metodzie STRUCTOGRAM ® jest ważny nie tylko główny „kolor”, ale także proporcje w jakich występują dwa pozostałe. Samo badanie polega na podania odpowiedzi na dziesięć pytań. Brzmi banalnie ? Zapewniam Cię, że tak nie jest. Odpowiedzi zaznaczamy na specjalnym ruchomym szablonie. Po zbadaniu wspólnie z trenerem przeprowadzamy analizę wyników. Właśnie wtedy, uczestnicy zazwyczaj dokonują największej ilości „odkryć”.  Wiele osób twierdzi, że takie zewnętrzne spojrzenie na siebie pomaga także w zrozumieniu innych i przyczynia się do poprawy relacji w pracy i rodzinie.

Po drugie, STRUCTOGRAM ® pozwala Ci zrozumieć w jaki sposób w przeszłości podejmowałeś decyzję i w jaki sposób będziesz dokonywać przyszłych wyborów.

Po trzecie wreszcie STRUCTOGRAM ® nie próbuje cię zmienić. Nie istnieje coś takiego jak „idealna biostruktura”, do której powinieneś dążyć. Chodzi o to, abyś rozpoznał swoje mocne strony i wiedział, jak z nich korzystać, zamiast starać się wbrew naturze „naprawić” swoją naturalną biostrukturę. Jeżeli będziesz starał się grać kogoś innego niż jesteś, nie będziesz w stanie w pełni realizować swojego naturalnego potencjału. Jeżeli masz pytania na temat metody i szkolenia STRUCTOGRAM ®, wpisz je w komentarzu do artykułu.

Opracowane na podstawie materiałów ze strony Structogram.pl oraz spotkania z Anią Urbańską i Pawłem Jarząbkiem – trenerami STRUCTOGRAM ® Polska