:: W.A.L.C.Z. z Prokrastynacją czyli co robić aby coś zrobić?

zwlekanie snuje się jak dymJeżeli czytałeś moje książki “Inwestuj we własny Dług” i “Inwestuj we własny Etat”, być może zacząłeś już stosować zawarte w nich techniki i narzędzia w celu poprawy swojej sytuacji finansowej. Być może zapisujesz już swoje codzienne wydatki, być może masz przygotowany budżet na kolejny rok, być może zaplanowałeś też swoje inwestycje a nawet wiesz już co chciałbyś robić zawodowo za 5 lat. Być może przypuszczasz też ile zabraknie Ci do państwowej emerytury jeżeli nie zaczniesz inwestować już TERAZ?

Jeżeli uważasz, że wszystkie te informacje są przydatne ale jakoś tak nie miałeś czasu żeby się tym zająć…być może powinieneś dowiedzieć się czym jest Prokrastynacja czyli nawykowe zwlekanie i w jaki sposób z nią wygrać.

Prokrastynacja to odkładanie ważnych działań na później. Pierwsze wzmianki o nawykowym zwlekaniu pojawiły się już w XVI -to wiecznych kazaniach. Obecnie psycholodzy tłumaczą to zjawisko koniecznością radzenia sobie ludzkiej psychiki z niepokojem związanym z rozpoczęciem lub zakończeniem jakiegoś zadania.

Niestety samo nawykowe zwlekanie powoduje dalsze powiększanie się stresu a jedyną “zaletą” prokrastynacji jest przesunięcie jego pojawienia się w czasie. To przypomina mechanizm działania wszystkich innych nałogów. Dodatkowo prokrastynacja zwiększa poczucie winy, zmniejsza wydajność, powoduje pojawienie się zniechęcenia i poczucia osamotnienia. To kolejny raz zwiększa stres, który starasz się od siebie odsunąć…i koło się zamyka.

Pamiętaj, że nikt nie lubi podejmować decyzji w stanie niepewności. A tak właśnie działają inwestorzy. I tylko najlepsi z nich potrafią skutecznie działać pomimo lęku. Co więc robić aby wygrać ze zwlekaniem?

Możesz do tego użyć metody W.A.L.C.Z. Co oznacza ten akronim?

W oznacza: Wierz we własne możliwości. Znasz to powiedzenie: Jak można zjeść słonia? – Po kawałku. Cały słoń (gigantyczne wyzwanie) może Cię onieśmielić i przytłoczyć. Buduj więc wiarę we własne możliwości. Jak? Codzienne zjedzenie małej porcji słonia (rozwiązanie małego problemu) daje Ci właśnie taką możliwość. Dodatkowo poradzenie sobie z najmniejszą nawet porcją słonia zaostrza apetyt. Po jakimś czasie sam będziesz chciał zwiększyć swoje codzienne racje słonia do zjedzenia (ośmielisz się coraz szybciej rozwiązywać coraz większe i bardziej skomplikowane problemy). Poczujesz się coraz bardziej pewny i uwierzysz w swoje możliwości.

A oznacza: Aaaby zacząć…zrób sobie na złość i zacznij od największej i najbardziej nieprzyjemnej czynności. Nagrodą będą małe i miłe czynności, które zostają po “zjedzeniu żaby” jak to określił kiedyś Brian Tracy.

L oznacza: Limituj dostępny czasu. Nie zajmuj się codziennym myśleniem o tym co złego może Ci się przydarzyć w ciągu najbliższych 20 lat. Zamiast tego podziel swój dzisiejszy czas na krótkie odcinki. Jak krótkie? Takie abyś mógł w tym czasie maksymalnie skupić się na jednym, pojedynczym zadaniu lub czynności. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego z czasem pracy podzielnym na przykład na kwadranse lub połówki godzin. I wpisywanie co udało Ci się w tym czasie zrobić. Z pewnością jesteś w stanie skupić się nad jedną czynnością przez kwadrans bez konieczności wychodzenia do toalety, robienia kawy, sprawdzenia czy nie przyszedł jakiś nowy e-mail, wykonania zapomnianego telefonu do kolegi z podstawówki i innych “pilnych” czynności.

C oznacza: Celuj w TERAZ. Wiele razy to podkreślałem. Bez celów Twoje życie jest…bezcelowe. Nie daj się wodzić za nos nieokreślonym mrzonkom i marzeniom. Zamiast tego wyznaczaj osiągalne cele. Ale osiągalne TERAZ, dzisiaj, jutro, za tydzień. To właśnie TERAZ tworzysz swoje jutro. Zapomnij więc o celach typu: “Jak wygram w lotto, to…”

Z oznacza: Zapomnij o perfekcjonizmie. Perfekcjonizm to zwykłe mydlenie sobie i innym oczu. “Przepraszam nie skończyłem tego projektu bo jestem perfekcjonistą i musiałem popracować nad ramką tabelki przy paragrafie 22”. Myślisz, że ktoś może poważnie potraktować takie stwierdzenia? Wątpię. Możesz spokojnie przestać przejmować się perfekcjonizmem – i tak go nigdy nie osiągniesz.

W.A.L.C.Z. -ąc ze zwlekaniem osiągniesz wyniki lepsze niż większość.

Dodaj komentarz