:: 12 błędów finansowych przedsiębiorców – błąd #1

bg faq titleW ubiegłą środę rozpocząłem na blogu mini-serię „12 najczęstszych błędów finansowych przedsiębiorców” umieszczoną w nowej kategorii stworzonej dla osób prowadzących własną działalność, samozatrudnionych i freelancerów.

Kolejne wpisy będą pojawiały się regularnie co środę. Dzisiaj przedstawiam błąd #1:

Żywiołowe zakładanie firmy bez celu i planu finansowego

Kiedy rozpoczynasz własną działalność gospodarczą, jesteś często tak rozentuzjazmowany własnymi ideami i pomysłami, że zapominasz o konieczności zaplanowania przyszłego biznesu. Jeżeli po prostu najszybciej jak się da uruchamiasz działalność…już w tym momencie popełniasz pierwszy poważny błąd.

Wysoka motywacja i energia a także wiara w powodzenie własnego biznesu jest Ci co prawda niezbędna przy uruchamianiu działalności, pod warunkiem jednak, że jest oparta na planie i wyliczeniach a nie na przypadkowym skopiowaniu biznesu sąsiada „któremu się udało”. Warto abyś wstrzymał się na początek i zaplanował już samą datę uruchomienia działalności. Ile w ten sposób możesz zyskać?

Od kilku lat w Polsce dostępne są specjalne fundusze, skierowane do osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Pamiętaj jednak aby w żadnym wypadku nie rejestrować firmy zanim nie zorientujesz się z jakich programów możesz skorzystać. Wiele programów pomocowych jest przeznaczonych dla osób, które jeszcze nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Wnioski na dotacje można składać jedynie w ściśle określonych terminach, często tylko raz w roku. Składając wniosek o dotacje przygotowujesz biznes plan Twojego przedsięwzięcia. Jest on dokumentem decydującym o tym czy dotacja zostanie Ci przyznana. W biznes planie musisz zawrzeć informację na temat firmy, Twojej osoby, konkurencji, planów rozwoju.

Oprócz dotacji unijnych dostępne są jeszcze inne źródła dofinansowania.

  • Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności ze środków Funduszu Pracy. Przyznawane przez Powiatowe Urzędy Pracy.
  • Dotacje wypłacane przez PFRON.

Jeżeli już rozpoczniesz działalność, przez okres pierwszych 24 miesięcy możesz też skorzystać z niższej, „ulgowej” stawki ZUS.

Zaplanowanie terminu uruchomienia działalności pozwoli Ci na uniknięcie otwarcia nieprzygotowanej firmy w szczycie sezonu. Przenosząc termin uruchomienia firmy z końca jednego roku na początek kolejnego, możesz przesunąć roczne rozliczenie podatku dochodowego nawet o 12 miesięcy.

Mówi się, że brak planu finansowego dla firmy jest równoznaczne z zaplanowaniem porażki. Plan finansowy powinieneś sporządzić na 3-5 lat do przodu, z rozpisaniem pierwszego roku działalności miesiąc po miesiącu.

Plan finansowy pozwoli Ci określić czy Twoja firma będzie miała wystarczającą ilość środków aby przetrwać, jak wysokie wydatki możesz ponieść,  gdzie powinieneś poszukać oszczędności a gdzie zainwestować. Stworzenie nawet najprostszego planu finansowego pozwoli Ci określić najważniejsze cele Twojej firmy a następnie na nich właśnie się skupić i na bieżąco je realizować. W dalszej kolejności powinieneś stworzyć własny Plan Sprzedaży i Plan Marketingowy.

Nie mając planu finansowego skazujesz się na zgadywanie tego jakie działania masz podjąć w przyszłości. Nie dokonując jakichkolwiek wyliczeń opłacalności pomysłu masz dużą szansę zaangażować w swój projekt wiele miesięcy ciężkiej pracy i pieniędzy pomimo, że od początku Twój projekt może być skazany na porażkę.

Jak wyliczyć w jaki sposób przekształcić swój pomysł w rentowną firmę?

Wystarczą do tego 4 proste kroki. Zaplanuj i zapisz:

  1. Ilu powinieneś mieć Klientów (miesięcznie/rocznie)?
  2. Ile pojedynczy Klient powinien przynieść Ci zysku netto (złotych/zakup), kupując określoną ilość produktów (sztuk/zakup) z określoną marżą (złotych/sztukę)?
  3. Ile pieniędzy będziesz potrzebował aby móc działać (koszty produkcji, zakupu, płac, reklamy, dostawy w miesiącu/roku)?
  4. Wylicz czy (Punkt1 x Punkt2) – Punkt3 > 0?

Jeżeli powyższa nierówność nie jest spełniona to znaczy, że Twój pomysł wymaga ponownego przemyślenia. Ten prosty schemat, w zależności od wprowadzonych danych  może posłużyć Ci także do oszacowania minimalnej ilości klientów, marży czy maksymalnego poziomu kosztów, które może ponieść Twoja firma.

Za tydzień w środę przedstawię błąd #2 :

Rozpoczynanie działalności z niewystarczającymi środkami finansowymi

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki: