:: Co wpływa na tempo budowania niezależności finansowej? Trzy strumienie finansowe – część 1

page title 1Skupienie się na czterech kierunkach działań w finansach osobistych, pozwoli Ci na uruchomienie trzech strumieni finansowych. Jaki jest cel takiego działania?  Każdy ze strumieni finansowych przyśpiesza powiększanie się Twojego majątku. Zwiększa się więc też prędkość dochodzenia do finansowej niezależności. W jaki sposób uruchomić i utrzymać każdy ze strumieni finansowych? Czy jest możliwe uruchomienie wszystkich trzech strumieni pracując na etacie?

Pierwszy strumień finansowy:

Dochód z pracy na etacie zwiększa aktywa

Inwestując nadwyżkę dochodu z pracy w majątek dochodowy, zaczynasz generować dochód z majątku. Rozpoczynasz w ten sposób ciągły proces zamiany dochodu z pracy na etacie w dochód z majątku. Schemat powtarzany wielokrotnie tworzy spiralę sukcesu.

Jak to jednak wygląda zazwyczaj? Kiedy dochody zaczynają się nam zwiększać, w jeszcze większym tempie zwiększamy nasze wydatki. To efekt działania drugiego  prawa Parkinsona. (O którym w kolejnych wpisach). Odkrywamy, a raczej zostajemy nakłonieni do odkrycia nowych potrzeb o istnieniu których jeszcze kilka miesięcy wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Tracimy umiejętność oszczędzania. Rozpoczyna się proces zadłużania – karty kredytowe, linia debetowa, zakupy na raty, kredyt na samochód, na wakacje, na dom. Dlatego właśnie to wzrost a nie spadek dochodów jest powodem częstego zadłużania się ponad miarę i wchodzenia w pętlę zadłużenia.

Czy zauważyłeś w swoim życiu niekorzystne działanie wzrostu dochodów bez wzrostu świadomości finansowej?

Udostępnij ten wpis ->

2 odpowiedzi

  1. Twierdzisz, że spadek dochodów ma mniejszy wpływ na zadłużenie niż ich wzrost? Rozumiem logikę, która doprowadziła Cię do takiego wniosku… ale wniosek sam w sobie nie jest prawdziwy. To właśnie ludzie z małymi dochodami sięgają częściej po kredyty konsumpcyjne. Ludzie z dochodami wyższymi zakupy konsumpcyjne pokrywają z własnych środków.

    Twoje twierdzenie może być prawdziwe tylko w szczególnych przypadkach, ale twierdzeń na szczególnych przypadkach się przecież nie opiera.

  2. Krzysztofie, z pewnością wiesz co to jest zdolność kredytowa.
    Które osoby mają większą zdolność kredytową i mogą się bardziej zadłużyć? Te, które zarabiają 1000 zł netto czy te które zarabiają 10000 zł netto?
    Tak się składa, że zawodowo zajmuję się szczególnymi przypadkami. Jest ich cała masa. I tak się dziwnie składa, że są to głownie ludzie z ponadprzeciętnymi dochodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

Skip to content