Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych? Część 2 – Jaki jest najistotniejszy dla Ciebie cel finansowy na najbliższy rok?

Droga do finansowego sukcesu jest jak plaża w PQV9+35 Renesse, Holandia

Początek każdego roku, ma w sobie jakąś magiczną moc, która skłania nas do snucia planów na najbliższe 12 miesięcy. Niestety przeważnie na planach się kończy, a im bardziej ambitne (czytaj: nierealistyczne) mamy plany, tym szybciej przestajemy je realizować.

A jaki jest Twój najistotniejszy cel finansowy na najbliższy rok?

Jeżeli wypełniłeś już ankietę badającą Twoje przekonania finansowe, zapewne pamiętasz, że jej pierwsze pytane brzmi właśnie:

Jaki jest najistotniejszy dla Ciebie cel finansowy na najbliższy rok?

Żeby nie przedłużać, pokażę Ci od razu odpowiedzi ankietowanych;

Pytanie 1.

Jaki jest najistotniejszy dla Ciebie cel finansowy na najbliższy rok?

Cel krótkoterminowy - perspektywa 1 roku [% odpowiedzi:]

Już analizując odpowiedzi do pierwszego pytania spotkała mnie niespodzianka.

Okazało się, że najważniejszym celem dla 26,25% ankietowanych, jest osiągnięcie niezależności finansowej, a dla 5,69%, stanie się zamożną osobą. W ciągu jednego roku.

Dla przypomnienia;

Niezależność finansową osiągamy wtedy, kiedy nasz dochód pasywny jest większy niż suma wszystkich naszych kosztów.

Nie znam nikogo, komu udałoby się to w ciągu jednego roku. Ja również nie jestem wyjątkiem. Nie chodzi mi nawet o umiejętność generowania odpowiednio dużego dochodu pasywnego, ale o konieczną do osiągnięcia niezależności finansowej zmianę mentalności i nawyków. To wymaga czasu i to znacznie dłuższego niż rok.

Na początku myślałem, że być może wiele osób wśród ankietowanych jest na finiszu swojej drogi do niezależności. Tak jednak nie jest. Wystarczy przeanalizować pozostałe odpowiedzi, szczególnie dotyczące planów długoterminowych. Pewnie gdybym zapytał ankietowanych, czy w ciągu roku planują wygrać w lotto, też odpowiedzieliby twierdząco, pomimo, że nie planowali odwiedzenia żadnej kolektury.

Dla kolejnej grupy, najważniejszym celem rocznym jest wyjście z długów (20,15%) lub odzyskanie kontroli nad własnymi finansami (9,03%). Realizacja powyższych celów w ciągu jednego roku jest prawdopodobna, choć oprócz zmiany mentalności, wymaga też zastosowania specjalnych narzędzi, które są w stanie zautomatyzować cały proces. (Na przykład strategia Kuli Śnieżnej, pozwalająca spłacić zadłużenie znacznie wcześniej, bez specjalnych wyrzeczeń finansowych). Jeżeli jednak ktoś utracił kontrolę nad swoimi finansami i tkwi w długach od lat, zmiana tego stanu może mu zająć znacznie więcej czasu niż jeden rok.

Kolejni ankietowani chcą w ciągu roku zacząć inwestować (15,72%), zgromadzić większe oszczędności (11,62%) lub powiększyć majątek (10,12%). Te cele są również jak najbardziej możliwe do zrealizowania w ciągu roku, choć znam wiele osób dla których realizacja tego typu celów, od lat jest ogromnym wyzwaniem, wymagającym zbyt dużego wysiłku. Powody wyjaśnię Ci w dalszej części raportu.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z analizy pierwszego pytania ankiety?

– Dla ponad połowy ankietowanych (52,09%) cel roczny to zwykła mrzonka, marzenie z cyklu „fajnie byłoby wygrać kiedyś milion w lotto”. Według mojej najlepszej wiedzy, osiągnięcie trwałej niezależności finansowej, zostanie zamożną osobą, czy nawet tylko skuteczne wyjście długów, nie jest możliwe w ciągu jednego roku. Jeżeli wybrałeś którąś z powyższych odpowiedzi, powinieneś taki cel podzielić na mniejsze części, które będziesz w stanie zrealizować w ciągu roku.

Zamiast celu „osiągnę niezależność finansową”, wybierz „osiągnę w ciągu roku 100 zł (albo 200, 1000 lub 10 000 zł)  dodatkowego dochodu miesięcznie. Zamiast celu „wyjdę z długów”, wybierz: „zmniejszę swoje zadłużenie o 20%, lub 5 000 zł”. Zamiast celu „zostanę zamożną osobą”, wybierz: „powiększę w ciągu roku swój majątek netto o 10 000 zł”   

– Natomiast cele zostania inwestorem, zgromadzenia większych oszczędności, powiększenia majątku lub odzyskania kontroli nad własnymi finansami, są celami jak najbardziej możliwymi do zrealizowania w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że wykorzystasz do ich ustalenia na przykład metodę SMART(ER).

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapraszam Cię do wypełnienia ankiety, zapisując się na nią przez formularz umieszczony na głównej stronie mojego bloga lub pod każdą częścią minikursu.

Zapraszam Cię do lektury kolejnych części mojego minikursu, które będą pojawiały się na blogu regularnie w każdy poniedziałek, dokładnie o 9:23.

Sławek Śniegocki | Kon$ekwentny Inwe$tor

Zainwestuj kilka minut w swoją przyszłość i dowiedz się

dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych ?

Wypełnij krótką ankietę* i odbierz bezpłatnie 36 stronicowy raport, będący podsumowaniem 10 lat moich badań. Od dziś przestań ograniczać swoje zarobki, wydawać z poczuciem winy, oszczędzać grosze i inwestować bez celu. Korzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia, zacznij konsekwentnie zarządzać swoimi finansami oraz inwestycjami, uwolnij swój czas i podnieś jakość swojego życia.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

* Moja ankieta to najstarsze, ciągłe badanie finansowe
w polskim internecie. Prowadzę ją od sierpnia 2010 roku.

Administrator danych osobowych: Śniegocki Development Sławomir Śniegocki,
Al. Korfantego 40/13, 40-161 Katowice, e-mail: slawek.@.slaweksniegocki.pl

Raport z 10 lat badań " Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych?"

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

Skip to content