Początek każdego roku, ma w sobie jakąś magiczną moc, która skłania nas do snucia planów na najbliższe 12 miesięcy. Niestety przeważnie na planach się kończy, a im bardziej ambitne (czytaj: nierealistyczne) mamy plany, tym szybciej przestajemy je realizować.
A jaki jest Twój najistotniejszy cel finansowy na najbliższy rok?
Jeżeli wypełniłeś już ankietę badającą Twoje przekonania finansowe, zapewne pamiętasz, że jej pierwsze pytane brzmi właśnie:
Jaki jest najistotniejszy dla Ciebie cel finansowy na najbliższy rok?
Żeby nie przedłużać, pokażę Ci od razu odpowiedzi ankietowanych;
Pytanie 1.
Jaki jest najistotniejszy dla Ciebie cel finansowy na najbliższy rok?
Cel krótkoterminowy - perspektywa 1 roku [% odpowiedzi:]
Już analizując odpowiedzi do pierwszego pytania spotkała mnie niespodzianka.
Okazało się, że najważniejszym celem dla 26,25% ankietowanych, jest osiągnięcie niezależności finansowej, a dla 5,69%, stanie się zamożną osobą. W ciągu jednego roku.
Dla przypomnienia;
Niezależność finansową osiągamy wtedy, kiedy nasz dochód pasywny jest większy niż suma wszystkich naszych kosztów.
Nie znam nikogo, komu udałoby się to w ciągu jednego roku. Ja również nie jestem wyjątkiem. Nie chodzi mi nawet o umiejętność generowania odpowiednio dużego dochodu pasywnego, ale o konieczną do osiągnięcia niezależności finansowej zmianę mentalności i nawyków. To wymaga czasu i to znacznie dłuższego niż rok.
Na początku myślałem, że być może wiele osób wśród ankietowanych jest na finiszu swojej drogi do niezależności. Tak jednak nie jest. Wystarczy przeanalizować pozostałe odpowiedzi, szczególnie dotyczące planów długoterminowych. Pewnie gdybym zapytał ankietowanych, czy w ciągu roku planują wygrać w lotto, też odpowiedzieliby twierdząco, pomimo, że nie planowali odwiedzenia żadnej kolektury.
Dla kolejnej grupy, najważniejszym celem rocznym jest wyjście z długów (20,15%) lub odzyskanie kontroli nad własnymi finansami (9,03%). Realizacja powyższych celów w ciągu jednego roku jest prawdopodobna, choć oprócz zmiany mentalności, wymaga też zastosowania specjalnych narzędzi, które są w stanie zautomatyzować cały proces. (Na przykład strategia Kuli Śnieżnej, pozwalająca spłacić zadłużenie znacznie wcześniej, bez specjalnych wyrzeczeń finansowych). Jeżeli jednak ktoś utracił kontrolę nad swoimi finansami i tkwi w długach od lat, zmiana tego stanu może mu zająć znacznie więcej czasu niż jeden rok.
Kolejni ankietowani chcą w ciągu roku zacząć inwestować (15,72%), zgromadzić większe oszczędności (11,62%) lub powiększyć majątek (10,12%). Te cele są również jak najbardziej możliwe do zrealizowania w ciągu roku, choć znam wiele osób dla których realizacja tego typu celów, od lat jest ogromnym wyzwaniem, wymagającym zbyt dużego wysiłku. Powody wyjaśnię Ci w dalszej części raportu.
Jakie wnioski możemy wyciągnąć z analizy pierwszego pytania ankiety?
– Dla ponad połowy ankietowanych (52,09%) cel roczny to zwykła mrzonka, marzenie z cyklu „fajnie byłoby wygrać kiedyś milion w lotto”. Według mojej najlepszej wiedzy, osiągnięcie trwałej niezależności finansowej, zostanie zamożną osobą, czy nawet tylko skuteczne wyjście długów, nie jest możliwe w ciągu jednego roku. Jeżeli wybrałeś którąś z powyższych odpowiedzi, powinieneś taki cel podzielić na mniejsze części, które będziesz w stanie zrealizować w ciągu roku.
Zamiast celu „osiągnę niezależność finansową”, wybierz „osiągnę w ciągu roku 100 zł (albo 200, 1000 lub 10 000 zł) dodatkowego dochodu miesięcznie. Zamiast celu „wyjdę z długów”, wybierz: „zmniejszę swoje zadłużenie o 20%, lub 5 000 zł”. Zamiast celu „zostanę zamożną osobą”, wybierz: „powiększę w ciągu roku swój majątek netto o 10 000 zł”
– Natomiast cele zostania inwestorem, zgromadzenia większych oszczędności, powiększenia majątku lub odzyskania kontroli nad własnymi finansami, są celami jak najbardziej możliwymi do zrealizowania w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że wykorzystasz do ich ustalenia na przykład metodę SMART(ER).
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapraszam Cię do wypełnienia ankiety, zapisując się na nią przez formularz umieszczony na głównej stronie mojego bloga lub pod każdą częścią minikursu.
Zapraszam Cię do lektury kolejnych części mojego minikursu, które będą pojawiały się na blogu regularnie w każdy poniedziałek, dokładnie o 9:23.
Sławek Śniegocki | Kon$ekwentny Inwe$tor
Zainwestuj kilka minut w swoją przyszłość i dowiedz się
dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych ?
Wypełnij krótką ankietę* i odbierz bezpłatnie 36 stronicowy raport, będący podsumowaniem 10 lat moich badań. Od dziś przestań ograniczać swoje zarobki, wydawać z poczuciem winy, oszczędzać grosze i inwestować bez celu. Korzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia, zacznij konsekwentnie zarządzać swoimi finansami oraz inwestycjami, uwolnij swój czas i podnieś jakość swojego życia.
w polskim internecie. Prowadzę ją od sierpnia 2010 roku.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development Sławomir Śniegocki,
Al. Korfantego 40/13, 40-161 Katowice, e-mail: slawek.@.slaweksniegocki.pl
Poznaj wszystkie części mini kursu
"Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych"
- Część 1. Cztery stopnie poznania
- Część 2. Jaki jest najistotniejszy dla Ciebie cel finansowy na najbliższy rok?
- Część 3. Czy potrafisz określić wysokość swojej przyszłej emerytury?
- Część 4. Za ile lat planujesz przejść na finansową emeryturę?
- Część 5.1. Jaki jest Twój główny cel inwestycyjny na najbliższe 7 lat? - Finanasowa PB / Nieruchomości
- Część 5.2. Jaki jest Twój główny cel inwestycyjny na najbliższe 7 lat? - Prywatny FI / Wiedza
- Część 6. Po czym poznasz, że osiągnąłeś sukces lub poniosłeś porażkę finansową?
- Część 7. Główna przeszkoda, która nie pozwala Ci osiągnąć celów finansowych - Za mała wiedza.
- Część 8. Głowna przeszkoda, która nie pozwala Ci osiągnąć celow finansowych - Zbyt niskie zarobki.
- Część 9. Główna przeszkoda, która nie pozwala Ci osiągnąć celów finansowych - Brak mentora.
- Część 10. Główna przeszkoda, która nie pozwala Ci osiągnąć celów finansowych - Obawa przed stratą.
- Część 11. Ile jest warte rozwiązanie Twoich problemów finansowych?
- Część 12. Podsumowanie.