Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Poziom finansów a poziom umiejętności finansowych, część 1

521Czy można wyliczyć i oznaczyć poziom finansów pojedynczej osoby? Często mówimy o kimś, że „daje sobie radę „, oceniając tylko zewnętrzne pozory, bez jakiejkolwiek głębszej analizy. Moja znajoma mieszkająca przez wiele lat w Paryżu, zapytała mnie czy wiem po czym można poznać bogatego Paryżanina? Nie po miejscu zamieszkania, stwierdziła – mieszkanie można wynająć, nie po samochodzie – ten można wyleasingować.  Więc po czym? Po tym gdzie i z kim dana osoba jada. Co kraj to…A jak jest w Polsce?

Kawalerka czy penthouse, loft, szeregówka a może posiadłość z basenem? Opowieści o wyjeździe do  Chorwacji, wakacjach na Goa, safari w Kenii czy może trekingu na Mont Everest? Co jest wyznacznikiem poziomu umiejętności finansowych?

Będąc nastolatkiem myślałem, że najniższy poziom finansowy zaczyna się w okolicach zera i z wiekiem rośnie. Teraz wiem, że to nieprawda. Jako bardzo młodzi ludzie nie ponosimy praktycznie żadnych kosztów. Każdy więc dochód to prawie w całości nadwyżka. Pomimo niskich umiejętności finansowych, poziom finansowy pozostaje więc dodatni.

Wraz z wiekiem osiągamy coraz wyższe dochody, ale zgodnie z działaniem II-go prawa Parkinsona (o czym w kolejnych wpisach), jeszcze szybciej rosną nasze wydatki. Ponieważ nie podnosimy swoich umiejętności finansowych, pozostają one na niskim poziomie. Nasz poziom finansowy za to zaczyna spadać. Najpierw oscyluje w okolicach zera. W efekcie co miesiąc „wychodzimy na zero”. Nie kontrolujemy wydatków, nie wiemy co się dzieje z naszymi pieniędzmi. Mówimy, że „nie mamy pieniędzy” aby inwestować.  Żyjemy „od pierwszego do pierwszego”.  Jak się jednak okazuje, poziom „0” nie jest najgorszą ewentualnością.

Ale o tym w kolejnym wpisie.

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content