Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Poziom finansów a poziom umiejętności finansowych, część 2

contact11Następnym etapem jest skok potrzeb i wydatków. Zakładamy rodzinę, rodzą się dzieci. Szukamy większego lokum. Lepszego samochodu. Dwóch samochodów. Egzotycznych wakacji. Zarabiamy coraz więcej, mamy coraz większą zdolność kredytową. Stajemy się łakomym kąskiem dla banków. „Przypadkowo” odkrywamy „dobrodziejstwa” zakupów na raty, kart kredytowych, szybkiej gotówki „od ręki”. Nasz poziom finansowy niezauważalnie dla nas samych zaczyna spadać. Głęboko poniżej zera.   I wtedy dochodzimy do punktu zwrotnego.

Bęc!Fuzja, restrukturyzacja, wrogie przejęcie, głupi szef, zwolnienia grupowe, „szklany sufit” w firmie lub częściej we własnej głowie. „Za duże doświadczenie”, „zbyt duże oczekiwania”, „nieodpowiedni wiek”, „recesja”, „za niska mobilność”.

Bęc!

Łapiemy więc jakąkolwiek pracę „na przeczekanie”. Zarobki spadają, wydatki pozostają na niezmienionym poziomie. Sięgamy po kredyty „zapchajdziury”. Spłacamy stary dług nowym. Nasz poziom finansowy spada jeszcze bardziej.

Bęc!

Pracujemy jeszcze ciężej. Ograniczamy wydatki. Znajdujemy wreszcie trochę lepszą pracę. Jest lżej. Teraz się odkujemy. Dość zaciskania pasa. Jeden kredyt więcej nie robi przecież różnicy. I sytuacja się powtarza. Wchodząc i wychodząc z pętli zadłużenia dochodzimy wreszcie do emerytury. Możemy wypocząć. Wychodzimy wreszcie na zero. Teraz jesteśmy „rentierami”. Stopa zastąpienia działa, dając nam emeryturę stanowiąca jedynie małą część naszych wcześniejszych zarobków. Pojawiają się nowe wydatki. Leczenie, opieka, pomoc dzieciom. Te właśnie starają się wyrwać z własnej pętli zadłużenia. A my dostajemy przecież emeryturę…

Oczywiście możesz stwierdzić, że przerysowuję. Może. Ale nie za bardzo. Większość opisanej drogi obserwuję na co dzień. Znajomi, rodzina, klienci. Schemat bardzo często się powtarza. Rodzi się więc pytanie czy można inaczej?

Czy można będąc na dużym minusie przejść przez poziom „zero” i zacząć wychodzić na plus? Innymi słowy czy można przejść drogę od momentu kiedy ktoś wzbogaca się Twoim kosztem, przez sytuację kiedy „wychodzisz na zero” do samodzielnego budowania finansowej niezależności? Bez recydywy zadłużenia, bez efektu finansowego „jojo”?

Ty sam najlepiej znasz własną sytuację. Bądź ze sobą szczery. Tak naprawdę nie ma znaczenia w którym miejscu w tej chwili jesteś. Powodem dla którego nie zacząłeś jeszcze budować swojej niezależności jest fakt, że w przeszłości podjąłeś określone decyzje i myślisz w określony sposób. Decyzją jest też (świadome bądź nie) zwlekanie lub brak działania.

Pomyśl i napisz, które z decyzji finansowych, które podjąłeś w przeszłości , najbardziej zaważyły na Twojej obecnej sytuacji?

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content