Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Prawo Phila – brak długów a świadomość finansowa

portfolio single 2

Zanim stworzyłem koncepcję swojej „Inwestuj we własny dług”, często rozmawiałem na temat zadłużenia ze znajomymi i klientami.  Zarówno wtedy, jak i po premierze książki, spotykałem się z osobami, które z dumą mówiły: „Ta książka nie jest dla mnie. Nie MAM długów i nie ZAMIERZAM się zadłużać”.

W pierwszej chwili chciałoby się powiedzieć: „No to super, gratuluję – świetnie sobie radzisz!”. Czy jednak takie stwierdzenie to naprawdę powód do dumy, czy tylko fakt braku jakiejkolwiek świadomości finansowej?

Zajmijmy się więc najpierw pierwszą częścią wypowiedzi osoby „nie zadłużonej”:

„Nie mam długów”

Co jakiś czas  agencje prasowe podają wielkość deficytu budżetu centralnego oraz deficytów budżetów gmin, a także alarmują podając wielkość rosnącej dziurze budżetu ZUS.

Mam nadzieję, że wiesz co kryje się pod pojęciem deficytu budżetu? To OGROMY wielomiliardowy DŁUG. I to nie jest „Ich” dług. Oni nie istnieją. To nasz dług. Mój, Twój, Twojego dziecka jeśli go masz, Twoich pracujących rodziców, Twoich dziadków na emeryturze. W tej chwili wychodzi tego kilka/kilkanaście tysięcy złotych na każdą osobę w Polsce. Policz ile wypada na Twoją rodzinę. Czy dalej ktokolwiek z nas może twierdzić, że nie ma długu? Co gorsza ten dług w całości musisz spłacić w przyszłym roku. W jaki sposób? Opisuję to w ostatnim rozdziale mojej książki.  Wiesz jaki ma tytuł ten rozdział? „Uwaga RAFY!”

Zajmijmy się teraz drugą częścią wypowiedzi osoby „nie zadłużonej”

„Nie zamierzam się zadłużać” .

Czy myślisz, że politycy przyjdą do Ciebie w przyszłym roku z prośbą: „Czy możemy trochę zwiększyć  tegoroczny deficyt? Mamy przecież tyle potrzeb? A może myślisz, że w przyszłym roku deficytu nie będzie?

A czy znasz kogoś kto sam, z własnej woli chciałby wpaść w pętlę zadłużenia? To zawsze „inni” są winni. Zły bank, nieuczciwy wspólnik, głupi szef, rząd, pech, pochodzenie, wiek…Przykłady można mnożyć.

Jak wielokrotnie pisałem, bycie dumnym z faktu braku długu, nie świadczy o wysokiej inteligencji finansowej. Świadczy o braku świadomości finansowej. Zarówno w zły jak i dobry dług można przecież inwestować  z korzyścią dla siebie.

Phil Town, to znany amerykański inwestor, autor bestsellerów, milioner. Kiedyś służył w US Army jako Zielony Beret, obecnie prowadzi własne kursy inwestycyjne (Rule#1 University), na których propaguje inwestowanie w wartość i ścisłą kontrolę strat w inwestycjach.

Prawo Phila: „Aby uczyć się na błędach, trzeba najpierw wiedzieć, że się je popełnia”.

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content