Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Zasada Pareto a budowanie niezależności finansowej.

other small

Nazwa tej zasady pochodzi od nazwiska włoskiego ekonomisty i socjologa, profesora uniwersytetu w Lozannie Vilfredo Pareto (1848-1923).

 

Badając rozkład dochodów i majątku Włochów pod koniec XIX wieku, zauważył on, że 80% bogactwa całego kraju skupiło się w rękach zaledwie 20% najbogatszych. Stąd też zasada Pareto nazywana jest zasadą 80/20 czy 20/80. W następnych latach zauważono, że zasada ta zaskakująco dobrze przybliża efekty działań w wielu różnorodnych dziedzinach ludzkiego życia.

Zasada 80/20 mówi, że:

 
  • 80% efektów jest wywoływanych przez 20% przyczyn,
  • 80% ogólnej wartości sprzedaży generuje sprzedaż 20% produktów,
  • 20% klientów składa 80% reklamacji,
  • 20% informacji powoduje 80% decyzji,
  • 20% klientów generuje 80% złych kredytów,
  • 20% przyczyn powoduje 80% usterek i wypadków,

Ogólnie można powiedzieć, ze niewielka liczba osób, przyczyn, sytuacji odpowiada za większość występujących zjawisk. Wystarczy, że efektywniej wykorzystasz te 20% najistotniejszych czynników a poprawi to znacznie Twoją sytuację.

 

Zasadę Pareto poznałem na jednym ze szkoleń około 1999 roku, i już wtedy zafascynowała mnie jej prostota. Użyteczność  zasady 80/20 wielokrotnie wykorzystywałem w inwestycjach, finansach, w pracy zawodowej. Możesz uważać, że zasada Pareto jest zbyt prosta i „mechaniczna” aby mogła działać. Zapewniam Cię, że zasada ta jest genialna właśnie przez swoją prostotę. Wykorzystywałem ją już do projektowania ekspozycji towarów zarówno w małych sklepach jak i hipermarketach, poprawianiu relacji z klientami, „czyszczeniu” bazy produktów czy dostawców w sieciach handlowych, tworzeniu portfela inwestycyjnego, zarządzaniu sobą w czasie. Przykłady można mnożyć.

 
 

Nie chodzi jednak o to aby ściśle trzymać się liczb 20% i 80%. Niekiedy może to być 40% i 60% a niekiedy nawet 5% i 95%. Ważna jest metoda, która błyskawicznie pomaga oszacować na czym powinieneś się skupić. Niestety w szkole zostaliśmy nauczeni aby skupiać się na tych wszystkich rzeczach, których jeszcze nie potrafimy i na tych które robimy źle. Tymczasem znacznie bardziej efektywne jest skupianie się właśnie na 20% działań, czynności, kontaktów, klientów, cech, umiejętności, nawyków, które dają Ci 80% pozytywnych efektów.  Pozostałe 80% działań zabiera Ci jedynie czas i energię a to znaczy, że dodatkowo Cię zubaża.

 

 

W obecnej chwili cała analiza według zasady Pareto sprowadza się do stworzenia prostej tabelki w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym, wpisaniu wartości efektów analizowanych danych i zamianie ich na procenty. Następnie sortuje się je malejąco i podsumowuje w jednej kolumnie. Suma wszystkich składowych oczywiście powinna  dawać 100%. Następnie sumujemy narastająco (w pionie) posortowane wartości zaczynając od góry (od największej wartości) do momentu aż suma dojdzie do 80%. Zaznaczone w ten sposób elementy to właśnie 20% które daje 80% efektów.

 
 

Powodzenia!

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content