Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych? Część 1 – Cztery stopnie poznania.

Raport z 10 lat badań " Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych?"

Czy zastanawiasz się czasami nad tym, czy naprawdę wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych? Pewnie ciężko pracujesz na etacie lub prowadząc własną firmę, odkładasz od czasu do czasu jakieś oszczędności, dbasz o emeryturę płacąc składki ZUS, które zawsze wydają Ci się za wysokie. Inwestowanie Cię nie interesuje. To jest ryzykowne, wymaga lat nauki, nie masz na to ani czasu, ani energii. Przecież ciężko pracujesz na etacie lub prowadząc własną firmę…

Z mojego minikursu dowiesz się jak możesz wyjść z tego kołowrotka, przestać ograniczać swoje zarobki, unikać wydawania z poczuciem winy, skończyć z groszowymi oszczędnościami i inwestowaniem na oślep.

Na początku chciałem Ci podziękować, że chcesz zrobić pierwszy krok do zmiany w swoich finansach. Aby ułatwić zrobienie tego kroku moim czytelnikom i klientom, stworzyłem bardzo proste lecz skuteczne narzędzie, czyli ankietę, za pomocą której, od sierpnia 2010 roku badam poziom ich świadomości finansowej. Jest to najstarsze, znane mi, ciągłe badanie finansowe przeprowadzane w polskim internecie. Ankietę wypełniło dotychczas kilka tysięcy osób, więc zgodnie z zasadami statystyki, błąd pomiaru nie przekracza 3%, co na potrzeby badania jest wartością w zupełności wystarczającą.

Wystarczy, że wypełnisz ankietę i porównasz swoje odpowiedzi z odpowiedziami innych ankietowanych, a będziesz w stanie odkryć schematy, które rządzą Twoimi finansami. To pozwoli Ci zacząć świadomie zmieniać nawyki finansowe i w efekcie pozytywnie wpłynie na Twoją finansową przyszłość. Możesz wypełnić ankietę, zapisując się na nią przez formularz umieszczony na głównej stronie mojego bloga lub pod każdą częścią tego minikursu.

Jak zapewne wiesz, każda zmiana nawyków: finansowych, żywieniowych, zdrowotnych czy jakichkolwiek innych, opiera się na czterech stopniach poznania. Dla przypomnienia:

Pierwszy stopień – Nieświadoma Niekompetencja – na tym poziomie nie zdajesz sobie sprawy z własnej niewiedzy. Na przykład: ponieważ nie masz pojęcia ile pieniędzy wydałeś w bieżącym miesiącu, nie wiesz również, ile jeszcze możesz wydać. Jesteś nieświadomy, więc zamiast skupić się na problemie impulsowych wydatków, narzekasz na niskie zarobki. W efekcie, z biegiem czasu pogarszasz swoją sytuację. Wykorzystujesz limit zadłużenia, limity kolejnych kart kredytowych, sięgasz po chwilówki, zadłużasz się u znajomych i rodziny. Twoje zadłużenie powiększa się, a Ty wciąż nie jesteś świadomy, co jest tego prawdziwą przyczyną.

Drugi stopień – Świadoma Niekompetencja – nie potrafisz jeszcze zmienić danego nawyku, ale zdajesz sobie już sprawę z konieczności zmiany. Na przykład: wiesz, że masz problem ze zbyt dużymi impulsowymi wydatkami, więc zastanawiasz się jak je zmniejszyć. Zakładasz zeszyt wydatków lub ściągasz aplikację, w której notujesz co kupiłeś i ile kaw wypiłeś na mieście. Starasz się zrezygnować z większych przyjemności. Na dłuższą metę ten stan jednak Ci nie odpowiada. Ograniczasz się, ale jednocześnie nie jesteś pewien czy takie działanie ma jakikolwiek sens. Zaczynasz się zniechęcać. Pojawia się efekt jo – jo, który występuje nie tylko przy odchudzaniu. Powód? Starasz się leczyć objawy zamiast przyczyn.

Trzeci stopień – Świadoma Kompetencja – wiesz już co chcesz zmienić, jednak musisz stale, świadomie kontrolować sam proces zmiany. Na przykład: kontrolujesz na bieżąco swoje wydatki, wprowadzasz dyscyplinę w zarządzaniu wydatkami, zaczynasz interesować się zwiększeniem liczby źródeł dochodu i inwestycjami. Pojawia się nawyk. Kontrola wydatków zaczyna Ci się kojarzyć z długoterminowym sukcesem, a nie z krótkoterminowymi ograniczeniami.

Czwarty stopień – Nieświadoma Kompetencja – wdrożyłeś dany nawyk w taki sposób, że nie musisz już świadomie się na nim skupiać. Na przykład: na stałe zmieniłeś strukturę swoich wydatków. Nie skupiasz się już na ich obniżaniu ale potrafisz nimi efektywnie zarządzać. Dzięki temu Twoje dochody, inwestycje i wielkość majątku zaczynają regularnie rosnąć.

Zanim jednak dojdziesz do ostatniego poziomu, wróćmy na chwilę do początku, czyli powodu dla którego ponad 10 lat temu uruchomiłem ankietę badającą przekonania finansowe moich Klientów, Czytelników i Subskrybentów. Przez kilka lat, najpierw jako doradca finansowy, a potem jako autor, trener i mentor, starałem się odkryć co powoduje, że zaledwie kilka procent Polaków osiąga satysfakcję i sukces finansowy, a ogromna większość grzęźnie w długach, frustracji i niemożności.

Oczywiście, mógłbym to wyjaśnić, podając jako powód naszą polską porozbiorową i postkomunistyczną mentalność, która nie pozwala nam rozmawiać na temat pieniędzy, albo wpływ szkoły, która nie nauczyła nas niczego na temat finansów i inwestowania. Jednak zamiast zgadywać, wolałem zapytać swoich Czytelników o ich przekonania finansowe. Ankieta, którą uruchomiłem w 2010 roku, wydawała mi się najbardziej efektywnym sposobem, żeby się tego dowiedzieć. Moje badanie trwa już ponad 10 lat, a w minikursie, który właśnie czytasz zawarłem jego aktualne podsumowanie.

Może Ci się wydawać, że każda z ankietowanych osób powinna posiadać unikalne przekonania finansowe, mierzyć się z niepowtarzalnymi problemami i napotykać jedyne w swoim rodzaju przeszkody. Tak jednak nie jest. Osoby wypełniające ankietę, wywodzące się spośród kilku tysięcy moich Klientów i uczestników szkoleń finansowych, kilkunastu tysięcy Czytelników moich książek i Subskrybentów oraz kilkuset tysięcy osób odwiedzających moje strony internetowe, powielają kilka podstawowych schematów finansowych.

W dalszych częściach minikursu pokażę Ci je, wraz z elementem, o którym zapomina większość ankietowanych. Bez tego jednego elementu wszystkie działania, które podejmujesz, aby zacząć inwestować i budować majątek, mogą obrócić się przeciwko tobie, doprowadzając do odwrotnego efektu – frustracji, zniechęcenia i utwierdzenia Cię w przekonaniu, że: „kolejny raz nic u mnie nie działa”.

Zapraszam Cię do wypełnienia ankiety i lektury kolejnych części minikursu, które w kolejnych tygodniach będą pojawiały się na blogu, regularnie w każdy poniedziałek, dokładnie o 9:23.

Sławek Śniegocki | Kon$ekwentny Inwe$tor

Zainwestuj kilka minut w swoją przyszłość i dowiedz się

dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych ?

Wypełnij krótką ankietę* i odbierz bezpłatnie 36 stronicowy raport, będący podsumowaniem 10 lat moich badań. Od dziś przestań ograniczać swoje zarobki, wydawać z poczuciem winy, oszczędzać grosze i inwestować bez celu. Korzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia, zacznij konsekwentnie zarządzać swoimi finansami oraz inwestycjami, uwolnij swój czas i podnieś jakość swojego życia.

 
Zgadzam się z Polityką Prywatności
* Moja ankieta to najstarsze, ciągłe badanie finansowe w polskim internecie. Prowadzę ją od sierpnia 2010 roku.

Administrator danych osobowych: Śniegocki Development Sławomir Śniegocki, Al. Korfantego 40/13, 40-161 Katowice, e-mail: slawek.@.slaweksniegocki.pl

Raport z 10 lat badań " Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych?"

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content