Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Niezależność finansowa a efekt Zeigarnik

page title 2

Wiele osób zastanawia się dlaczego tak trudno jest planować i realizować cele długoterminowe?

Jak co roku, po sylwestrowo – noworocznym szaleństwie, szybciej niż sądzisz kończy się pierwszy miesiąc roku. Potem zauważasz zapewne, że postanowienia noworoczne przestały być Twoim planem na kolejny rok. Samozaparcia starcza nam co najwyżej na kilka tygodni.

Jeżeli co roku powtarzasz bezskutecznie ten sam schemat i dalej stoisz w tym samym miejscu, tworzysz w ten sposób swój wieloletni plan porażki.Czy wiesz co to jest cel stale otwarty? To cel który wymaga od Ciebie długotrwałego skupienia i wysiłku. Jest to niewygodne, męczące i niekiedy denerwujące dla twojego umysłu. Pomimo tego, planowanie celu stale otwartego ułatwia dokonywanie zmian, ponieważ nie wymaga od Ciebie kurczowej realizacji sztywnego planu. Spisanie celów stale otwartych zabezpiecza Cię przed „przystawieniem drabiny do niewłaściwej ściany”, co może doprowadzić do frustracji a w efekcie do demotywacji i depresji.

Przykładem celu stale otwartego jest na przykład dążenie do finansowej niezależności. To długotrwały proces a nie jednorazowa czynność.

Trudności w realizacji celów długoterminowych to efekt działania tak zwanego efektu „Z” pochodzącego od nazwiska rosyjskiej psycholog Zeigarnik (1900-1988). Zauważyła ona, że kelner w restauracji pamięta co dany klient zamówił jedynie do czasu dopóki klient nie zapłaci (cel zostanie zrealizowany). Efekt Z mówi, że realizacja długoterminowych celów zmusza Twój umysł do ciągłego pamiętania o nich, a to jest nie wygodne. Twój umysł nakłania Cię więc raczej do ciągłej realizacji celów krótkoterminowych, które nie są ważne ale za to są bardzo, bardzo pilne. Tak przynajmniej Tobie się wydaje.

Cele krótkoterminowe łatwo jest zrealizować i łatwo o nich zapomnieć. To jest pułapka bycia tak zajętym, że nie wypełniasz swojego życia żadną ważna treścią. „Nie masz czasu” ponieważ „musisz” wykonać kolejne pilne zadania.

Przypomnij sobie teraz jakie cele były najistotniejsze dla Ciebie pięć lub dziesięć lat temu i w jaki sposób to, że je zrealizowałeś wtedy, wpłynęło na to kim jesteś w tej chwili.

Jaki procent Twoich decyzji i czasu zainwestowanego w realizację tamtych celów, przełożyły się na pozycję którą masz w tej chwili?

Udostępnij ten wpis ->

Jedna odpowiedź

  1. ponadczasowy tekst. I niestety wiele w nim prawdy. Gonimy za drobnostkami zapominając o większych celach. Na szczęście ja swój umysł już od dłuższego czasu męczę celem otwartym 🙂 Przy czym wcześniej nawet nie wiedziałam, że tak on się nazywa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content