Wiele osób zastanawia się dlaczego tak trudno jest planować i realizować cele długoterminowe?
Jak co roku, po sylwestrowo – noworocznym szaleństwie, szybciej niż sądzisz kończy się pierwszy miesiąc roku. Potem zauważasz zapewne, że postanowienia noworoczne przestały być Twoim planem na kolejny rok. Samozaparcia starcza nam co najwyżej na kilka tygodni.
Jeżeli co roku powtarzasz bezskutecznie ten sam schemat i dalej stoisz w tym samym miejscu, tworzysz w ten sposób swój wieloletni plan porażki.Czy wiesz co to jest cel stale otwarty? To cel który wymaga od Ciebie długotrwałego skupienia i wysiłku. Jest to niewygodne, męczące i niekiedy denerwujące dla twojego umysłu. Pomimo tego, planowanie celu stale otwartego ułatwia dokonywanie zmian, ponieważ nie wymaga od Ciebie kurczowej realizacji sztywnego planu. Spisanie celów stale otwartych zabezpiecza Cię przed „przystawieniem drabiny do niewłaściwej ściany”, co może doprowadzić do frustracji a w efekcie do demotywacji i depresji.
Przykładem celu stale otwartego jest na przykład dążenie do finansowej niezależności. To długotrwały proces a nie jednorazowa czynność.
Trudności w realizacji celów długoterminowych to efekt działania tak zwanego efektu „Z” pochodzącego od nazwiska rosyjskiej psycholog Zeigarnik (1900-1988). Zauważyła ona, że kelner w restauracji pamięta co dany klient zamówił jedynie do czasu dopóki klient nie zapłaci (cel zostanie zrealizowany). Efekt Z mówi, że realizacja długoterminowych celów zmusza Twój umysł do ciągłego pamiętania o nich, a to jest nie wygodne. Twój umysł nakłania Cię więc raczej do ciągłej realizacji celów krótkoterminowych, które nie są ważne ale za to są bardzo, bardzo pilne. Tak przynajmniej Tobie się wydaje.
Cele krótkoterminowe łatwo jest zrealizować i łatwo o nich zapomnieć. To jest pułapka bycia tak zajętym, że nie wypełniasz swojego życia żadną ważna treścią. „Nie masz czasu” ponieważ „musisz” wykonać kolejne pilne zadania.
Przypomnij sobie teraz jakie cele były najistotniejsze dla Ciebie pięć lub dziesięć lat temu i w jaki sposób to, że je zrealizowałeś wtedy, wpłynęło na to kim jesteś w tej chwili.
Jaki procent Twoich decyzji i czasu zainwestowanego w realizację tamtych celów, przełożyły się na pozycję którą masz w tej chwili?
Jedna odpowiedź
ponadczasowy tekst. I niestety wiele w nim prawdy. Gonimy za drobnostkami zapominając o większych celach. Na szczęście ja swój umysł już od dłuższego czasu męczę celem otwartym 🙂 Przy czym wcześniej nawet nie wiedziałam, że tak on się nazywa 🙂