Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Wolność czy niezależność finansowa?

4111

W literaturze motywacyjnej, sukcesu czy finansowej pojawiają się często pojęcia wolności czy niezależności finansowej.

Równie często używane są one zamiennie.

Tymczasem istnieje między nimi różnica.Wolność finansowa to życie wolne od pieniędzy. Taką wolność (w pełni nieświadomie) mają małe dzieci. Dorośli osiągają wolność finansową odcinając się od reszty społeczeństwa. Nie zawsze z własnej woli. Mnisi w zamkniętych zakonach, skazani, plemiona na granicy naszej cywilizacji – bywają wolni finansowo. Nie potrzebują do życia własnych pieniędzy. Nie znaczy to jednak, że nie używają cudzych.

Od czasu upowszechnienia idei pieniądza przez Fenicjan, wszyscy żyjemy w jego cywilizacji. Wolność finansowa jest więc w społeczeństwie praktycznie niemożliwa. Dlatego też najbardziej zaawansowanym stanem, który możemy osiągnąć jest niezależność finansowa. Pojawia się ona wtedy gdy nasze dochody pochodzące ze zgromadzonego kapitału są wyższe od naszych wydatków.

I tu wyjaśnienie najczęstszego nieporozumienia. Niezależność finansowa nie oznacza bynajmniej, że to my jesteśmy niezależni od pieniędzy. Jest dokładnie na odwrót – to nasze pieniądze są niezależne od nas. Osiągnięcie niezależności finansowej oznacza, że dochód przekraczający nasze wydatki w całości pochodzi ze zgromadzonego wcześniej kapitału. Jest niezależny od  naszej pracy. Nie musimy sprzedawać swojego czas innym aby żyć. Efektem naszych działań jest za to powiększanie kapitału który generuje coraz większy dochód.

Kim wobec tego jest osoba niezależna finansowo? Jakie ma cechy? W jaki sposób działa? To ktoś, kto został wyłącznym właścicielem swojego życia, czasu i pieniędzy. To osoba która kontroluje i wpływa na wszystkie te obszary. Zamiast się dostosowywać, zmienia swoje środowisko i sama wpływa na innych.

A czy Ty jesteś niezależny finansowo? Jeżeli nie, wkrótce pokażę Ci w jaki sposób policzyć ile brakuje Ci do osiągnięcia finansowej niezależności. Potem już tylko od Ciebie będzie zależało tempo w jakim będziesz ją budował.

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

Skip to content