Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Prawo Kopernika – Greshama, pętla zadłużenia i śmieciowe pieniądze

service 5Dlaczego gorszy pieniądz wypiera lepszy? Dlaczego w czasach komuny ludzie trzymali nielegalne złoto w „bankach ziemskich”, a jak najszybciej starali się wydać tracącą na wartości papierową gotówkę? Powstanie prawa Kopernika – Greshama, przypisuje się polskiemu astronomowi, matematykowi, ekonomiście, lekarzowi, tłumaczowi i duchownemu Mikołajowi Kopernikowi (1473-1543) a także angielskiemu kupcowi i finansiście Thomasowi Greshamowi (1516 – 1579 )

Prawo Kopernika – Greshama dowodzi, że jeżeli na jakimś rynku istnieją równocześnie dwa rodzaje pieniądza równe pod względem prawnym ale nierówne pod względem rzeczywistej wartości, „bardziej wartościowy” pieniądz będzie ściągany z rynku i gromadzony przez najsilniejszych a pieniądz „mniej wartościowy” będzie wypychany na rynek i pozostanie w rękach najsłabszych graczy. W efekcie tego w obiegu pozostaje głównie ten „mniej wartościowy” pieniądz a „bardziej wartościowy” jest coraz mniej dostępny.

W skrócie Prawo Kopernika – Greshama brzmi: Gorszy pieniądz wypiera lepszy pieniądz

Czy jednak prawo opisane po raz pierwszy prawie 500 lat temu może mieć jeszcze jakiekolwiek znaczenie w XXI wieku?

Wbrew pozorom niewiele się zmieniło. To co miało wartość w czasach Kopernika, ma wartość i dzisiaj. Ziemia, metale szlachetne, środki produkcji mają własną wartość. Jednakże za czasów Kopernika pieniądz nie był „papierową walutą”, lecz miał rzeczywiste pokrycie w srebrze i złocie.

W naszych czasach mamy do wyboru walutę papierową, plastikową czy informatyczną i tylko z przyzwyczajenia nazywamy je „pieniędzmi” Do tego dochodzą kontrakty, certyfikaty, opcje i inne cuda „inżynierii finansowej”. Wszystko coraz bardziej oderwane od jakiejkolwiek wartości. Całe społeczeństwa zadłużają się coraz bardziej, media informują o bankructwie całych miast, okręgów, stanów czy państw. Życie w zadłużeniu staje się normą. Słabe ręce korzystają z coraz większej ilości coraz bardziej bezwartościowej papierowej waluty. Silne ręce gromadzą prawdziwą wartość.

Ty wciąż jednak masz wybór. Czy wolisz przez całe życie kumulować długi wpadając regularnie w pętlę zadłużenia? A może oszczędzasz na lepsze czasy na emeryturze za pomocą bezwartościowych pieniędzy? Czy Twój majątek niezauważalnie dla Ciebie ma coraz mniejszą wartość? Czy potrafisz tę wartość obliczyć?

Czy może jednak wolisz inwestować w wartościowe firmy, nieruchomości, złoto? Nie po to jednak aby jak najszybciej zrealizować zysk i z powrotem wymienić je na bezwartościową papierową walutę, ale po to aby tworzyć dodatkową wartość powiększającą Twój majątek. Czy potrafisz taką operację zaplanować?

Dlatego właśnie zanim rozpoczniesz dowolną inwestycję, zastanów się jaką ta inwestycja zapewnia Ci wartość i jaką masz nad nią kontrolę?

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content