Dlaczego gorszy pieniądz wypiera lepszy? Dlaczego w czasach komuny ludzie trzymali nielegalne złoto w „bankach ziemskich”, a jak najszybciej starali się wydać tracącą na wartości papierową gotówkę? Powstanie prawa Kopernika – Greshama, przypisuje się polskiemu astronomowi, matematykowi, ekonomiście, lekarzowi, tłumaczowi i duchownemu Mikołajowi Kopernikowi (1473-1543) a także angielskiemu kupcowi i finansiście Thomasowi Greshamowi (1516 – 1579 )
Prawo Kopernika – Greshama dowodzi, że jeżeli na jakimś rynku istnieją równocześnie dwa rodzaje pieniądza równe pod względem prawnym ale nierówne pod względem rzeczywistej wartości, „bardziej wartościowy” pieniądz będzie ściągany z rynku i gromadzony przez najsilniejszych a pieniądz „mniej wartościowy” będzie wypychany na rynek i pozostanie w rękach najsłabszych graczy. W efekcie tego w obiegu pozostaje głównie ten „mniej wartościowy” pieniądz a „bardziej wartościowy” jest coraz mniej dostępny.
W skrócie Prawo Kopernika – Greshama brzmi: „Gorszy pieniądz wypiera lepszy pieniądz„
Czy jednak prawo opisane po raz pierwszy prawie 500 lat temu może mieć jeszcze jakiekolwiek znaczenie w XXI wieku?
Wbrew pozorom niewiele się zmieniło. To co miało wartość w czasach Kopernika, ma wartość i dzisiaj. Ziemia, metale szlachetne, środki produkcji mają własną wartość. Jednakże za czasów Kopernika pieniądz nie był „papierową walutą”, lecz miał rzeczywiste pokrycie w srebrze i złocie.
W naszych czasach mamy do wyboru walutę papierową, plastikową czy informatyczną i tylko z przyzwyczajenia nazywamy je „pieniędzmi” Do tego dochodzą kontrakty, certyfikaty, opcje i inne cuda „inżynierii finansowej”. Wszystko coraz bardziej oderwane od jakiejkolwiek wartości. Całe społeczeństwa zadłużają się coraz bardziej, media informują o bankructwie całych miast, okręgów, stanów czy państw. Życie w zadłużeniu staje się normą. Słabe ręce korzystają z coraz większej ilości coraz bardziej bezwartościowej papierowej waluty. Silne ręce gromadzą prawdziwą wartość.
Ty wciąż jednak masz wybór. Czy wolisz przez całe życie kumulować długi wpadając regularnie w pętlę zadłużenia? A może oszczędzasz na lepsze czasy na emeryturze za pomocą bezwartościowych pieniędzy? Czy Twój majątek niezauważalnie dla Ciebie ma coraz mniejszą wartość? Czy potrafisz tę wartość obliczyć?
Czy może jednak wolisz inwestować w wartościowe firmy, nieruchomości, złoto? Nie po to jednak aby jak najszybciej zrealizować zysk i z powrotem wymienić je na bezwartościową papierową walutę, ale po to aby tworzyć dodatkową wartość powiększającą Twój majątek. Czy potrafisz taką operację zaplanować?
Dlatego właśnie zanim rozpoczniesz dowolną inwestycję, zastanów się jaką ta inwestycja zapewnia Ci wartość i jaką masz nad nią kontrolę?