Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: 12 błędów finansowych przesiębiorców – błąd #6

bg faq title

W ubiegłą środę na blogu przedstawiłem wpis błąd #5: Mieszanie pieniędzy „osobistych” i „firmowych” w mini-serii „12 najczęstszych błędów finansowych przedsiębiorców”. Seria stworzona została przeze mnie jako pomoc dla osób prowadzących własną działalność, samozatrudnionych i freelancerów.

Kolejne wpisy będą pojawiały się regularnie co środę.

Dzisiaj przedstawiam błąd #6:

Brak efektywnych wydatków na reklamę, marketing i szkolenia

Z pewnością jako przedsiębiorca jesteś przekonany o jakości swojego pomysłu lub produktu. Jesteś „zakochany” w swojej firmie, więc możesz zakładać, że Klienci w oczywisty sposób to zauważą i przyjdą do Ciebie sami.

Jest to jeden z największych błędów jakie popełniają osoby zakładające firmy. Liczą, że wystarczy uruchomić działalność a Klienci pojawią się sami. Niestety tak nie jest. Zazwyczaj znalezienie wystarczającej liczby klientów zajmuje dość dużo czasu. Dodatkowo początkujący przedsiębiorcy zbyt mocno polegają na naturalnej sieci kontaktów. Nie czuj się więc rozczarowany gdy najbliżsi wcale nie podzielą Twojego entuzjazmu do nowego pomysłu lub produktu i nie zostaną Twoimi Klientami.

Oczywiście powinieneś zmniejszać czas potrzebny do zbudowania bazy Klientów. To jednak wymaga nakładów – pieniędzy i zaangażowania. Możesz na przykład wykorzystać własną sieć kontaktów z Twoich poprzednich miejsc pracy czy poprzednich przedsięwzięć aby zamienić Potencjalnych Klientów w Twoich Klientów.  Możesz też stworzyć własny Plan Marketingowy i zacząć aktywnie szukać klientów.

Plan Marketingowy nie jest fanaberią dużych firm, powinien być stworzony dla każdej firmy której zależy na rozwoju, zdobywaniu klientów czy rynku. Plan marketingowy ułatwi Ci podejmowanie decyzji w przyszłości. Bez tego planu będziesz działać chaotycznie i tracić pieniądze, klientów i udział w rynku. Mając plan marketingowy przestaniesz wydawać pieniądze na ślepo. Bo właśnie tym jest wydawanie pieniędzy na reklamę pod wpływem ceny jednostkowej ogłoszenia a nie ceny dotarcia do pojedynczego Klienta.

Wiele młodych firm w swoich działaniach skupia się jedynie na marketingu pasywnym zaniedbując marketing aktywny co jest wyjątkowo nieefektywne.

Marketing aktywny zakłada czekanie na Klienta, marketing pasywny to aktywne jego zdobywanie i prowadzenie.

  • Marketing pasywny to wykupywanie ogłoszeń w mediach, wysyłanie „zimnych” maili i ofert, uruchomienie statycznej strony internetowej.
  • Marketing aktywny to podążanie za potencjalnym Klientem: dzwonienie do osób do których wysłałeś wcześniej ofertę, odbywanie osobistych spotkań, wysyłanie maili zachęcających do wejścia na Twoją stronę internetową, prowadzenie forum, bloga, newslettera.

Oprócz zamiany marketingu pasywnego w aktywny, powinieneś stale testować efektywność działań marketingowych. W jaki sposób? Zamiast popełniać stale te same błędy i nieefektywnie czyli na ślepo wydawać pieniądze na reklamę, mierz efektywność działań marketingowych, sprawdzając jakie dają efekty czyli ilu dają Ci Klientów. Skupiaj się na tych działaniach, które najskuteczniej  znajdują Ci Klientów, nie bój się rezygnować z tych działań, które są nieskuteczne.

W ramach źle rozumianej oszczędności początkujący przedsiębiorcy przejawiają tez trudną do zrozumienia niechęć do dokształcania siebie i swoich pracowników.

Wynika to z jednej strony z postawy przedsiębiorców „Czego oni mogą mnie tam nauczyć?” lub „Ja to już wszystko wiem” a z drugiej strony z przekonania, że szkolenia niepotrzebnie zabierają czas na „ważniejsze sprawy” czy przekonania, że szkoląc pracowników możemy co najwyżej wychować sobie konkurencję.  Niestety właśnie takie postawy świadczą o słabości danej firmy…i potrzebie szkolenia jej właściciela.

Za tydzień w środę przedstawię Ci błąd #7:

Mylenie narzutu z marżą

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content