Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Prawo czasu i wysiłku Edwardsa

page title 1

Przypisywane Williamowi Edwardsowi Demingowi (1900-1993). Jest on nazywany guru jakości, ponieważ już w latach 50′ XX w. zaproponował nowoczesne podejście do zarządzania jakością produktów i procesów. Prawo to najprościej można zapisać w postaci wzoru:

Wysiłek  x  Czas = constans

Odpowiada to sytuacji w której czas, którym dysponujesz na wykonanie jakiegoś zadania zmierza do zera. Zgodnie ze wzorem, wysiłek potrzebny do jego ukończenia zaczyna rosnąć wtedy do nieskończoności.

W odniesieniu do inwestowania, prawo to pokazuje jak istotny jest czas inwestycji. Czas rozumiany zarówno jako długość inwestycji jak i moment jej rozpoczęcia. A wysiłek ze wzoru to po prostu wartość środków, które regularnie inwestujesz.

Wyobraź sobie teraz, że chcesz uzyskać konkretny kapitał w określonym czasie. To właśnie jest constans, który ustalasz. Co jednak robi większość? Ich constans (kapitał który chcą osiągnąć) to dajmy na to 100 000 złotych. Mają do wykorzystania powiedzmy okres 30-tu lat życia. Ich wysiłek (wartość inwestycji) w pierwszym roku wynosi…0 zł, w drugim…0 zł, w trzecim…0 zł… i tak dochodzimy do 25-go roku „inwestycji”. Ich całkowity wysiłek wynosi ciągle 0 zł. Teraz budzą się i chcąc nadgonić stracony czas, muszą inwestować  wielokrotnie więcej niż na początku. Dlatego im bardziej odsuwasz w czasie początek inwestowania, tym większą kwotę musisz regularnie inwestować aby uzyskać taki sam efekt. Dodatkowym negatywnym efektem ubocznym zmniejszającej się ilości czasu, jest zmniejszająca się z wiekiem skłonność do ryzyka.

Czy zwlekasz z rozpoczęciem inwestowania ze względu na rzekomy brak kapitału, wiedzy inwestycyjnej, wykształcenia, wieku czy upodobań? A może stosujesz własne, bardziej oryginalne wymówki?

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content