:: Drugie Prawo Parkinsona – dlaczego brakuje do pierwszego?

service 6Cyryl Northcote Parkinson (1909 – 1993) był brytyjskim historykiem, pisarzem, doradcą rządu Wielkiej Brytanii, autorem około sześćdziesięciu książek. Opisywał zasady rządzące  zbiurokratyzowanymi urzędami. Kilka z nich znanych jest jako prawa Parkinsona. Jeżeli chodzi o zarządzanie finansami, szczególnie interesujące jest drugie prawo Parkinsona.

Czy zastanawiałeś się nad swoją skłonnością (czy koniecznością jak mówią niektórzy) wydawania wszystkich pieniędzy których zarabiasz? Czy kiedy zwiększa Ci się dochód natychmiast zaczynasz zastanawiać się w jaki sposób powinieneś go wydać?  Czy jakiekolwiek dodatkowo zarobione zmniejszają Twoją skłonność do oszczędzania i w efekcie zwiększają apetyt na zadłużanie się?  To wszystko efekty działania drugiego prawa Parkinsona.

Początkowo dotyczyło ono rządów a nie pojedynczych ludzi. Jak wiadomo jakkolwiek zwiększyłby się dochód państwa, zawsze znajdzie się pilna potrzeba wydania go. Rząd najczęściej zastanawia się nad tym w jaki sposób utrzymać w ryzach deficyt budżetowy. Znaczy to, że planuje o ile więcej może wydać niż zarobić. Deficyt pokrywa zadłużając się. Przykład z naszego podwórka opisywałem ostatnio TUTAJ

Niestety pojedyncze osoby mają tę samą skłonność co rządy. Indywidualne wydatki nie tylko wzrastają wraz ze wzrostem dochodu lecz mają tendencję do przekraczania go. Wielu ludzi marzy o tym aby więcej zarabiać. Wydaje im się, że większy dochód powinien rozwiązać ich problemy finansowe. Mówią tak, kiedy pod koniec kolejnego miesiąca prawie nic nie zostaje im w portfelu, a na koncie tworzy się debet, który zmusza do pożyczek. Żyją od pierwszego do pierwszego czekając na kolejną upragnioną wypłatę. Niestety, to nie pieniądze są ich problemem, tylko sposób myślenia o nich i postępowania z nimi.

Prawo Parkinsona opisuje mechanizm pułapki w jaką wpadają ludzie doprowadzając się w efekcie do poważnych kłopotów finansowych i frustracji. Tymczasem budowanie Twojej  niezależności finansowej wymaga aby stale to prawo łamać i skupiać się nie na wydawaniu pieniędzy ale na pomnażaniu majątku wszystkimi dostępnymi metodami.

Prawo Parkinsona pokazuje również błąd logiczny stwierdzenia: „Nie mam pieniędzy aby inwestować”. Bliższe prawdy jest zdanie: „Nie mam pieniędzy PONIEWAŻ nie inwestuję”.

A Ty, który schemat finansowy powielasz w swoim życiu?


Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

Skip to content