Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Brzytwa Ockhama a hiperdywersyfikacja

history page title

William of Ockham (1285 – 1349) angielski franciszkanin, filozof, teolog, wykładowca na uniwersytecie w Oxfordzie. Wysnuł zasadę nazywaną od jego nazwiska (a właściwie miejsca urodzenia) brzytwą Ockhama. Wielokrotnie przerabiana przez potomnych, doczekała się  różnych zastosowań i interpretacji.

Zasada ta mówi: istnień nie należy mnożyć ponad potrzebę lub w innej wersji : Bytów nie mnożyć, fikcyj nie tworzyć, tłumaczyć fakty jak najprościej.

W praktyce zasadę tę tłumaczy się jako: proste rozwiązania są najlepsze. Pochodne zasady Ockhama stosowane są w wielu teoriach naukowych, przy tworzeniu programów komputerowych i innych pracach projektowych .

Pojęciem dywersyfikacji będę się jeszcze zajmował w kolejnych wpisach. Dywersyfikacja polega na takim rozłożeniu środków w portfelu inwestycyjnym aby zminimalizować ryzyko pochodzące z pojedynczej inwestycji. Z pewnością jest Ci znana zasada : Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Czyli nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w pojedynczą transakcję.

Czy istnieje zdrowa granica dywersyfikacji? Okazuje się, że tak. Rozdrabniając coraz bardziej portfel inwestycyjny możesz doprowadzić do hiperdywersyfikacji swojego portfela. Występuje wtedy takie rozdzielenie środków w obawie przed podjęciem złych decyzji finansowych, które stawia pod znakiem zapytania sensowność inwestycji. Zarówno zły jak i dobry wpływ pojedynczej inwestycji na portfel jest znikomy a ewentualne zyski są minimalizowane przez opłaty transakcyjne od dużej ilości drobnych inwestycji.

I tu właśnie przydaje się zastosowanie wykorzystywanej w nauce od siedmiuset lat brzytwy Ockhama. Okazuje się, że ryzyko portfela spada o połowę już przy 8. różnych składnikach portfela i przestaje zauważalnie spadać przy większej niż 40. liczbie składników. Zwiększanie liczby inwestycji w portfelu indywidualnego inwestora powyżej tej wartości nie daje więc już żadnych korzyści.

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

Skip to content