Dług to wynik Twoich wcześniejszych decyzji i zaniechań. Jeżeli więc będziesz dalej działał w taki sposób jak ten, który doprowadził Cię w to miejsce w którym właśnie jesteś, spowoduje to jedynie pogłębienie się Twoich problemów.
Poniżej przedstawiam kilkanaście wskazówek ułatwiających wyjście z długu i motywujących Cię do zmiany sytuacji finansowej.
- Zmień swoje nastawienie do finansów. Działaj tak, jakby Twój dług został już w całości spłacony. W ten sposób przyciągniesz do siebie nowe pieniądze.
- Zrozum, że wyjście z długu nie jest celem samym w sobie ale zawsze jest częścią długoterminowego planu budowania niezależności.
- Długiem możesz zarządzać.
- Zarówno w zły jak i w dobry dług możesz inwestować.
- Wykorzystaj proces wychodzenia z długu aby zastąpić stary nawyk zadłużania się, nowym nawykiem oszczędzania i inwestowania.
- Weź odpowiedzialność za swoje długi przed wierzycielami. Nie ukrywaj się.
- Stwórz na piśmie plan wyjścia z długu z końcowym terminem spłaty.
- Jeżeli kwota, którą masz do dyspozycji, nie pokrywa w całości rat, spłacaj wszystkie raty częściowo. To lepsze niż zaprzestanie spłacania jakiegoś kredytu w całości.
- Przeczytaj dokładnie umowę kredytu. Sprawdź czy jesteś chroniony na wypadek choroby lub utraty pracy, sprawdź jakie masz prawa, w jaki sposób możesz szybciej spłacić kredyt.
- Zapomnij o wykorzystywaniu „szybkich” pieniędzy do „łatania” zadłużenia.
- Nie nakłaniaj rodziny lub znajomych do zaciągania kredytów, które pokryją Twoje stare długi. Nie spłacaj długów pożyczką hipoteczną.
- Jeśli masz spisany plan spłaty i trzymasz się go, nie zmieniaj swoich decyzji finansowych pod naciskiem pożyczkodawców.
- I najważniejsze – po prostu działaj. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie Ci zacząć inwestować we własny dług i w efekcie osiągnąć finansową niezależność. .