Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: 12 błędów finansowych przedsiębiorców – błąd #4

bg faq title

W ubiegłą środę na blogu przedstawiłem wpis błąd #3: Brak koncentracji na czterech podstawowych funkcjach firmy w mini-serii „12 najczęstszych błędów finansowych przedsiębiorców”. Seria stworzona została przeze mnie jako pomoc dla osób prowadzących własną działalność, samo zatrudnionych i freelancerów.

Kolejne wpisy będą pojawiały się regularnie co środę.

Dzisiaj przedstawiam błąd #4:

Niedoszacowanie kosztów i przeszacowanie przychodów

Przedsiębiorcy planujący przychody i wydatki swojej firmy zwykle niedoszacowują swoje koszty i przeszacowują swoje przychody. Efekt jest łatwy do przewidzenia – w pewnym momencie tracą możliwość regulowania zobowiązań. Z tego też powodu warto abyś bardzo konserwatywnie podchodził do swoich przyszłych przychodów a bardzo liberalnie do swoich przyszłych kosztów.

Możesz pomylić się również w innych kwestiach. Biorąc przychody własnej firmy ze szczytu sezonu i uśredniając je na kolejne 12 miesięcy z pewnością znacznie je przeszacowujesz. Tak samo wydając teraz środki, które jedynie masz nadzieję zarobić w przyszłości wpędzasz firmę w kłopoty finansowe. Nie zapominaj o tym, że twoi Klienci nie zawsze będą płacili na czas oraz, że w przyszłości będziesz płacił podatki od dzisiejszych dochodów.

Z tym błędem związany jest też kolejny. Przedsiębiorcy mylą przychód z dochodem.

Wydaje się to nieprawdopodobne ale tak właśnie jest. Dla przypomnienia:

Przychód to łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto w okresie rozliczeniowym. Przychód nie pokazuje rzeczywistej sytuacji finansowej firmy.

Dochód natomiast to nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w okresie rozliczeniowym.

Przychód Twojej firmy w żadnym wypadku nie jest Twoim dochodem. Uświadom sobie, że pieniądze te należą w części do Twoich Dostawców (kredyt kupiecki lub termin płatności), do Twoich Pracowników (pensje, premie), do Państwa (opłaty i podatki) a nawet Klientów (zwroty, obsługa zaległości). Dlatego też tak niebezpieczne jest mieszanie finansów osobistych z firmowymi.

Za tydzień w środę przedstawię Ci błąd #5:

Mieszanie pieniędzy „osobistych” i „firmowych”

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content