W ubiegłą środę na blogu przedstawiłem wpis błąd #3: Brak koncentracji na czterech podstawowych funkcjach firmy w mini-serii „12 najczęstszych błędów finansowych przedsiębiorców”. Seria stworzona została przeze mnie jako pomoc dla osób prowadzących własną działalność, samo zatrudnionych i freelancerów.
Kolejne wpisy będą pojawiały się regularnie co środę.
Dzisiaj przedstawiam błąd #4:
Niedoszacowanie kosztów i przeszacowanie przychodów
Przedsiębiorcy planujący przychody i wydatki swojej firmy zwykle niedoszacowują swoje koszty i przeszacowują swoje przychody. Efekt jest łatwy do przewidzenia – w pewnym momencie tracą możliwość regulowania zobowiązań. Z tego też powodu warto abyś bardzo konserwatywnie podchodził do swoich przyszłych przychodów a bardzo liberalnie do swoich przyszłych kosztów.
Możesz pomylić się również w innych kwestiach. Biorąc przychody własnej firmy ze szczytu sezonu i uśredniając je na kolejne 12 miesięcy z pewnością znacznie je przeszacowujesz. Tak samo wydając teraz środki, które jedynie masz nadzieję zarobić w przyszłości wpędzasz firmę w kłopoty finansowe. Nie zapominaj o tym, że twoi Klienci nie zawsze będą płacili na czas oraz, że w przyszłości będziesz płacił podatki od dzisiejszych dochodów.
Z tym błędem związany jest też kolejny. Przedsiębiorcy mylą przychód z dochodem.
Wydaje się to nieprawdopodobne ale tak właśnie jest. Dla przypomnienia:
Przychód to łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto w okresie rozliczeniowym. Przychód nie pokazuje rzeczywistej sytuacji finansowej firmy.
Dochód natomiast to nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w okresie rozliczeniowym.
Przychód Twojej firmy w żadnym wypadku nie jest Twoim dochodem. Uświadom sobie, że pieniądze te należą w części do Twoich Dostawców (kredyt kupiecki lub termin płatności), do Twoich Pracowników (pensje, premie), do Państwa (opłaty i podatki) a nawet Klientów (zwroty, obsługa zaległości). Dlatego też tak niebezpieczne jest mieszanie finansów osobistych z firmowymi.
Za tydzień w środę przedstawię Ci błąd #5: