Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: W.A.L.C.Z. z Prokrastynacją czyli co robić aby coś zrobić?

portfolio 05

Jeżeli czytałeś moje książki „Inwestuj we własny Dług” i „Inwestuj we własny Etat”, być może zacząłeś już stosować zawarte w nich techniki i narzędzia w celu poprawy swojej sytuacji finansowej. Być może zapisujesz już swoje codzienne wydatki, być może masz przygotowany budżet na kolejny rok, być może zaplanowałeś też swoje inwestycje a nawet wiesz już co chciałbyś robić zawodowo za 5 lat. Być może przypuszczasz też ile zabraknie Ci do państwowej emerytury jeżeli nie zaczniesz inwestować już TERAZ?

Jeżeli uważasz, że wszystkie te informacje są przydatne ale jakoś tak nie miałeś czasu żeby się tym zająć…być może powinieneś dowiedzieć się czym jest Prokrastynacja czyli nawykowe zwlekanie i w jaki sposób z nią wygrać.

Prokrastynacja to odkładanie ważnych działań na później. Pierwsze wzmianki o nawykowym zwlekaniu pojawiły się już w XVI -to wiecznych kazaniach. Obecnie psycholodzy tłumaczą to zjawisko koniecznością radzenia sobie ludzkiej psychiki z niepokojem związanym z rozpoczęciem lub zakończeniem jakiegoś zadania.

Niestety samo nawykowe zwlekanie powoduje dalsze powiększanie się stresu a jedyną „zaletą” prokrastynacji jest przesunięcie jego pojawienia się w czasie. To przypomina mechanizm działania wszystkich innych nałogów. Dodatkowo prokrastynacja zwiększa poczucie winy, zmniejsza wydajność, powoduje pojawienie się zniechęcenia i poczucia osamotnienia. To kolejny raz zwiększa stres, który starasz się od siebie odsunąć…i koło się zamyka.

Pamiętaj, że nikt nie lubi podejmować decyzji w stanie niepewności. A tak właśnie działają inwestorzy. I tylko najlepsi z nich potrafią skutecznie działać pomimo lęku. Co więc robić aby wygrać ze zwlekaniem?

Możesz do tego użyć metody W.A.L.C.Z. Co oznacza ten akronim?

W oznacza: Wierz we własne możliwości. Znasz to powiedzenie: Jak można zjeść słonia? – Po kawałku. Cały słoń (gigantyczne wyzwanie) może Cię onieśmielić i przytłoczyć. Buduj więc wiarę we własne możliwości. Jak? Codzienne zjedzenie małej porcji słonia (rozwiązanie małego problemu) daje Ci właśnie taką możliwość. Dodatkowo poradzenie sobie z najmniejszą nawet porcją słonia zaostrza apetyt. Po jakimś czasie sam będziesz chciał zwiększyć swoje codzienne racje słonia do zjedzenia (ośmielisz się coraz szybciej rozwiązywać coraz większe i bardziej skomplikowane problemy). Poczujesz się coraz bardziej pewny i uwierzysz w swoje możliwości.

A oznacza: Aaaby zacząć…zrób sobie na złość i zacznij od największej i najbardziej nieprzyjemnej czynności. Nagrodą będą małe i miłe czynności, które zostają po „zjedzeniu żaby” jak to określił kiedyś Brian Tracy.

L oznacza: Limituj dostępny czasu. Nie zajmuj się codziennym myśleniem o tym co złego może Ci się przydarzyć w ciągu najbliższych 20 lat. Zamiast tego podziel swój dzisiejszy czas na krótkie odcinki. Jak krótkie? Takie abyś mógł w tym czasie maksymalnie skupić się na jednym, pojedynczym zadaniu lub czynności. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego z czasem pracy podzielnym na przykład na kwadranse lub połówki godzin. I wpisywanie co udało Ci się w tym czasie zrobić. Z pewnością jesteś w stanie skupić się nad jedną czynnością przez kwadrans bez konieczności wychodzenia do toalety, robienia kawy, sprawdzenia czy nie przyszedł jakiś nowy e-mail, wykonania zapomnianego telefonu do kolegi z podstawówki i innych „pilnych” czynności.

C oznacza: Celuj w TERAZ. Wiele razy to podkreślałem. Bez celów Twoje życie jest…bezcelowe. Nie daj się wodzić za nos nieokreślonym mrzonkom i marzeniom. Zamiast tego wyznaczaj osiągalne cele. Ale osiągalne TERAZ, dzisiaj, jutro, za tydzień. To właśnie TERAZ tworzysz swoje jutro. Zapomnij więc o celach typu: „Jak wygram w lotto, to…”

Z oznacza: Zapomnij o perfekcjonizmie. Perfekcjonizm to zwykłe mydlenie sobie i innym oczu. „Przepraszam nie skończyłem tego projektu bo jestem perfekcjonistą i musiałem popracować nad ramką tabelki przy paragrafie 22”. Myślisz, że ktoś może poważnie potraktować takie stwierdzenia? Wątpię. Możesz spokojnie przestać przejmować się perfekcjonizmem – i tak go nigdy nie osiągniesz.

W.A.L.C.Z. -ąc ze zwlekaniem osiągniesz wyniki lepsze niż większość.

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content