Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Problemy Czytelników: Jak oszczędzać mając niskie zarobki? Część 2.

services2 bg 2Dzisiaj druga część omówienia problemu jaki mają Czytelnicy z oszczędzaniem przy niskich zarobkach. W pierwszej części pokazałem, że jak wynika z ankiety bankowej, 95% dorosłych Polaków wydaje na bieżąco swoje zarobki nie oszczędzając ani nie inwestując ani złotówki. Dodatkowo 80% osób nie kontroluje w żaden sposób swoich wydatków.

Wydaje się, że oba stwierdzenia funkcjonują niezależnie obok siebie. Tak jednak nie jest. Aż 95% ludzi nie potrafi oszczędzić ani złotówki ze swoich zarobków PONIEWAŻ nie kontroluje swoich wydatków. I znowu pojawia się problem braku kontroli.

Zestawmy to badanie z innym, które ostatnio znalazłem na stronie jednego z największych banków w Polsce. Żeby było ciekawiej strona z ankietą jest widoczna jedynie dla klientów tego banku i do tego jedynie tych, którzy korzystają z konta przez Internet.

Klientom zadano bardzo podobne pytanie: „Jaki procent swoich miesięcznych dochodów przeznaczasz na oszczędności?”

Jakie uzyskano wyniki? (Przypominam, że anonimowo badano klientów, którzy czynnie korzystają z bankowości online, czyli na kontach muszą posiadać jakieś środki)

Otóż:

 • Ponad 40% klientów nie oszczędza ani złotówki
 • Niecałe 10% oszczędza od złotówki do 1% dochodów
 • Około 10% oszczędza od 1% do 5% dochodów
 • Ponad 10% oszczędza od 5% do 10 % dochodów
 • Prawie 30% oszczędza powyżej 10% dochodów

Wyniki na pierwszy rzut oka wydają się szokujące. Zajmę się nimi w kolejnym wpisie. Wcześniej jednak pokażę Ci jakie kwoty oszczędzają klienci banku. Mityczna średnia płaca netto (na rękę) w Polsce w II kwartale 2009 r. wyniosła  2250 zł. Oczywiście jak się okazuje nie osiąga jej większość Polaków, ale załóżmy,  że klienci tego banku są lepiej sytuowani niż większość i zarabiają jednak tę średnią krajową. Jakie to daje wyniki?

 • Niecałe 10% oszczędza od złotówki do 22,50 zł miesięcznie,
 • Około 10% oszczędza od 22,50 zł do 112,50 zł miesięcznie,
 • Ponad 10% oszczędza od 112,50 zł do 222,50 zł miesięcznie,
 • Prawie 30% oszczędza powyżej  222,50 zł miesięcznie.

Kwoty dają do myślenia, prawda? A Ty jaką sumę miesięcznie oszczędzasz?

O wnioskach napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

Udostępnij ten wpis ->

3 odpowiedzi

 1. Witam,

  Przyznam, ze jeszcze nie tak dawno oszczedzalam skokowo, tzn. na okreslony cel np. wlasny slub, zadatek na mieszkanie, wiekszy zakup itd – wszystkie wolne srodki przeznaczalam na jeden cel co powodowalo frustracje i poczucie winy ze zaniedbuje inne potrzeby jak rozrywka, edukacja itd.

  Obecnie oszczedzam wedlug zasady, ktora poznalam na osiagacz.pl :10% emerytura, 10% bufor, 10% edukacja, 10% podroze/rozrywka, 55% wydatki zyciowe, 5% charytatywnosc.
  Korzystajac ze stalych zlecen w darmowym banku internetowym:))))

  Polecam wszystkich jest to bardzo wygodne szczegolnie w czasie nauki nowych nawykow oszczedzania:) a satysfakcja i komfort psychiczny – bezcenne:)
  Polecam takze utworzenie bufora finansowego w wys. rocznych dochodow – korzysci takze bezcenne.

  Pozdrawiam
  Anna

  1. @Anna,
   dotarlem wlasnie do najnowszego biuletynu Glownego Urzedu Statystycznego, z ktorego wynika, ze statystyczny Polak ma nadwyzke zarobkow nad wydatkami w wysokosci…1,5%. Biorac pod uwage srednia place (ktorej i tak wiekszosc Polakow nie osiaga) daje to okolo …30 zł (trzydzieści złotych!) na oszczednosci i inwestycje miesiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

 • Polecam książki:
 • Skip to content