Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Problemy Czytelników: Jak oszczędzać mając niskie zarobki? Część 3.

info box bg 03Dzisiaj trzecia część omówienia problemu jaki mają Czytelnicy z oszczędzaniem przy niskich zarobkach. W poprzednim wpisie pokazałem jakie kwoty oszczędzają osoby,  które w ogóle potrafią to robić.

Jak pamiętasz 40% klientów banku nie oszczędza ani złotówki. Znajdują się zatem w grupie 95% Polaków z pierwszego badania. Cała reszta klientów (60%) znajduje się grupie 5% oszczędzających Polaków z pierwszego badania.   Czyli można powiedzieć, że 2,5%  osób oszczędza od 1 zł do 222,50 zł  i tyle samo (2,5%) badanych oszczędza powyżej 225,50 zł miesięcznie.

A teraz czas na wnioski:

  • Osoby posiadające konto osobiste z dostępem przez Internet  oszczędzają 12 – to krotnie częściej niż ogół badanych.
  • Prawie wszystkie osoby w naszym społeczeństwie zarabiają mniej od innych (mają „niską” pensję) i z tego powodu nie oszczędzają. A to jest matematycznie niemożliwe. Jeżeli powołujesz się więc na coś takiego jak „niskie zarobki” to jest to zwykły wykręt.
  • Skłonność do oszczędzania nie rośnie wraz ze wzrostem dochodów. Mówi o tym również drugie prawo Parkinsona. Czy to możliwe  aby osoba, która potrafi zaoszczędzić 1 złotówkę miesięcznie różniła się wysokością zarobków od tej, która nie oszczędza w ogóle? Wolne żarty. Więc czym te dwie osoby się różnią? Co powoduje, że  oszczędzanie 1 złotówki miesięcznie, automatycznie przenosi Cię do elitarnego klubu 2,5% ludzi , którzy to robią?
  • Oszczędzanie to nawyk a nie jednorazowa czynność. W całości więc zależy od Ciebie. Nie od Państwa, polityków, podatków, zarobków, kryzysu i  Bóg wie czego jeszcze. Masz w 100% wpływ na ten nawyk. Pytanie czy wolisz kontrolować sam własne pieniądze czy oddawać kontrolę nad swoimi finansami innym?
  • Brak kontroli wydatków uniemożliwia oszczędzanie. Dlaczego więc tak NAPRAWDĘ nie oszczędzasz skoro „niskie zarobki” to oczywista bujda?  Znam emerytkę, która potrafi zaoszczędzić miesięcznie więcej niż prezes dużej firmy. Czy to znaczy, że on nie oszczędza bo „mało zarabia”, pomimo, że ma 25 razy większy od niej dochód? Oczywiście, on tak właśnie o sobie myśli. Gdzie więc leży prawdziwa przyczyna? Oczywiście widać to było już przy pierwszym badaniu. To kontrola wydatków. Nie oszczędzasz ponieważ nie kontrolujesz swoich wydatków. Zapomnij o „niskich zarobkach”. Bez kontroli wydatków Twoje zarobki ZAWSZE będą „za niskie”.
  • Możesz więc zacząć oszczędzać już TERAZ. Skoro już wiesz, że „niskie zarobki” do zwykłe mydlenie sobie oczu, już w tej chwili możesz zacząć oszczędzać z tymi zarobkami, które masz. Oszczędź sobie  raz na miesiąc paczkę papierosów, hamburgera, imprezę w pubie. Wybierz czy to Ty kontrolujesz wydatki czy wydatki Ciebie.

A jakie praktyczne działania Ty możesz podjąć aby zacząć oszczędzanie?

O tym w kolejnym wpisie.

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content