Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Jaką wartość ma Twój czas?

1111W poprzednich wpisach pokazałem, że czas jest dobrem inwestycyjnym o którym często się zapomina. Czy możesz więc wyliczyć wartość swojego czasu?

Jak każdy towar, Twój czas jest warty na rynku dokładnie tyle ile ktoś jest Ci w stanie za niego zapłacić. Jak wyliczyć aktualną wartość Twojego czasu?

Najprościej podziel swoją pensję netto przez 172 (średnia miesięczna  ilość godzin pracy na pełny etat). To jest właśnie aktualna wartość netto czasu, który sprzedajesz swojemu pracodawcy. Co daje Ci to wyliczenie? Pomyśl co dzieje się z wartością Twojego czasu pracy, kiedy podejmujesz decyzję o wzięciu kolejnych niepłatnych nadgodzin lub o „daniu sobie podwyżki”? (To moje określenie na znalezienie lepiej płatnej pracy poza obecną firmą)

W pierwszym przypadku obniżasz wartość swojego czasu, ponieważ efektywny czas pracy jest w mianowniku, który wzrasta. Im większy mianownik (dłuższe siedzenie w pracy) tym mniejszy ułamek (wartość Twojej godziny pracy). Ponieważ pensję pobierasz miesięcznie, pracując dłużej, automatycznie obniżasz wartość swojego czasu. Dodatkowo w gratisie oddajesz pracodawcy zupełnie bezpłatnie swój prywatny czas.

W drugim przypadku wartość czasu rośnie bo zarobki są w liczniku, który również rośnie. Z czego więc wynika duża rozpiętość między zarobkami (wartością czasu) różnych ludzi w jednej firmie lub na podobnych stanowiskach? Lepiej zarabiają ci, którzy potrafią lepiej sprzedać swój czas. Ze względu na swoje unikalne zdolności, wyjątkowe kwalifikacje lub szczególne nastawienie, ich czas na rynku staje się towarem luksusowym i deficytowym. Chcąc go kupić pracodawca jest skłonny też za niego więcej zapłacić.

A jak to wygląda u Ciebie? Jak sądzisz, czy Twój czas jest naprawdę unikalny dla twojego pracodawcy?

 

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content