Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Paradoks Stockdale’a a zwycięskie wychodzenie z długów.

11Termin ten związany jest z osobą admirała marynarki wojennej USA Jamesa Stockdale’a (1923 – 2005). W czasie wojny w Wietnamie, będąc pilotem myśliwca, został zestrzelony i trafił do niewoli. Dzięki swojej postawie i samozaparciu stał się najbardziej znanym amerykańskim jeńcem wojennym. W niewoli spędził ponad 7 lat. Wielokrotnie torturowany, nie tylko nie pozwolił się złamać ale pomagał i podtrzymywał na duchu innych jeńców. Posunął się do tego, że kilkakrotnie dokonał samookaleczenia, po to aby nie zostać wykorzystanym w celach propagandowych, jako przykład dobrego traktowania jeńców przez Wietnamczyków.

Zapytany, którzy z jego kolegów najszybciej tracili wiarę i poddawali się jako pierwsi, odpowiedział, że optymiści. Nie potrafili oni sobie dać rady z przerażającą rzeczywistością i załamywali się.  Stockdale wytłumaczył również swoją metodę radzenia sobie w tamtych ekstremalnie ciężkich warunkach. Właśnie to zdanie stało się znane jako Paradoks Stockdale’a.

„Nie wolno mylić wiary, że uda się na końcu zwyciężyć, której nigdy nie można utracić, z umiejętnością stawienia czoła nawet najbardziej brutalnym faktom otaczającej Cię rzeczywistości, jakiekolwiek by one były.

Zdanie to polecam pod uwagę wszystkim, którzy wierząc w moc pozytywnego myślenia są zniechęceni brakiem efektów. Wychodzenie z długów oparte wyłącznie o pozytywne myślenie, przypomina używanie stołka z jedną nogą – trudno na nim utrzymać równowagę. Efektywne wychodzenie z długów, nauka inwestowania, odchudzanie czy zmiana jakichkolwiek nawyków, to połączenie pozytywnego nastawienia, pozytywnego myślenia i pozytywnego działania. Stołek z trzema nogami jest znacznie bardziej stabilny.

Udostępnij ten wpis ->

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content