Dzisiejszy wpis został zainspirowany doskonałą książką Julii Cameron „Droga artysty”, którą właśnie czytam. Choć to niezbyt precyzyjne stwierdzenie, ponieważ „Droga artysty” nie jest książką w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale manualem do 12-to tygodniowego kursu odkrywania i rozwijania własnej kreatywności.
Jednym z tematów, które porusza autorka, jest stosunek twórców do pieniędzy. W powszechnym mniemaniu artyści powinni być wzniośli, niezależni i jak najbardziej wolni od myślenia o pieniądzach. I właśnie tego typu przekonania, są według autorki powodem blokad twórczych i niewykorzystywania tkwiącego w nas potencjału.
Dlatego właśnie, aby móc się rozwijać w dowolnej twórczej dziedzinie, powinniśmy najpierw zmierzyć się i rozprawić z własnymi skryptami i przekonaniami na temat pieniędzy, które zostały nam „wdrukowane” na etapie wychowania i edukacji. Bez tego, nawet najlepsze szkolenia, wiedza i doświadczenie mentorów i nauczycieli, będą nieskuteczne i nie przełożą się dla nas na widoczne efekty.
Z przekonaniami jest pewien problem. Wydaje nam się, że nasze przekonania są ogólnie akceptowane. Tymczasem jest dokładnie na odwrót – jesteśmy jedynymi osobami, które uważają swoje przekonania za „prawdę”. Jakie to może wywołać szkody, nie muszę chyba tłumaczyć.
Dlatego proponuję Ci, abyś jeszcze dzisiaj znalazł sobie kilka minut spokoju i szczerze odpowiedział na poniższe pytania, koniecznie zapisując odpowiedzi na kratce.
Sprawdź w jaki sposób Twoje przekonania, mogą utrudniać Ci rozwój i osiąganie sukcesów. Połącz odpowiedzi ze swoją historią, z tym jak reagowałeś na pojawiające się okazje, jak podchodziłeś do ryzyka i zdarzeń, które były dla Ciebie nowe i nieznane.
- Ludzie, którzy mają pieniądze, są………..
- Pieniądze sprawiają, że ludzie………
- Miałbym więcej pieniędzy, gdybym……..
- Mój ojciec uważał, że pieniądze są………
- Moja matka zawsze uważała, że dzięki pieniądzom………
- W mojej rodzinie pieniądze powodowały………
- Pieniądze równa się……….
- Gdybym miał pieniądze, to……….
- Gdyby mnie było stać, to……..
- Gdybym miał trochę pieniędzy, to…….
- Obawiam, że gdybym miał pieniądze, to……..
- Pieniądze są………
- Pieniądze powodują………
- Posiadanie pieniędzy nie jest………
- Żeby mieć więcej pieniędzy, musiałbym……..
- Kiedy mam pieniądze, zwykle……..
- Myślę, że pieniądze……….
- Gdybym nie był takim skąpiradłem, to………
- Ludzie myślą, że pieniądze………
- Bycie bez grosza świadczy o……..
Mam nadzieję, że odpowiedzi na te 20 pytań pozwolą Ci odkryć schematy, które bezwiednie powielasz. Jestem przekonany, że uświadomienie sobie tego pozwoli Ci przestać reagować „z automatu” i wreszcie ruszyć z miejsca.