Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych? Część 3 – Czy potrafisz określić wysokość swojej przyszłej emerytury?

Kiedy chcesz przejść na finansową emeryturę? Hotel z basenem w wulkanie 5H59+37 Arrieta Lanzarote Hiszpania

W poprzednim tygodniu omawiałem na blogu odpowiedzi na pierwsze pytanie ankiety badającej przekonania finansowe moich czytelników. Zastanawialiśmy się w jaki sposób prawidłowo ustalić cele finansowe na najbliższy rok.

Dzisiaj przechodzimy od perspektywy najbliższego roku, do perspektywy najdalszej, dotyczącej naszej emerytury. Kolejnym pytaniem na które odpowiadali ankietowani, było pytanie:

Czy potrafisz określić wysokość swojej przyszłej emerytury?

To pytanie wbrew pozorom nie dotyczy znajomości wysokości emerytury, którą wypłaci Ci kiedyś (a może nie?) ZUS. Bardziej chodziło mi o zbadanie przekonań czytelników na temat tego jaka ta emerytura powinna być i świadomości ich wpływu na jej przyszłą wysokość. Odpowiedzi ankietowanych rozłożyły się następująco:

Pytanie 2.
Czy potrafisz określić wysokość swojej przyszłej emerytury?

[% odpowiedzi:]

Mógłbym żartobliwie powiedzieć, że ankietowani dzielą się na pesymistów (36,12%), którzy twierdzą, że na emeryturze będą mieli do dyspozycji mniej niż 50% swoich obecnych dochodów, realistów (35,62%), którzy twierdzą, że nie mają pojęcia ile ta emerytura wyniesie i optymistów (16,56%), którzy twierdzą, że ich emerytura wyniesie od 50 do 100% ich aktualnego wynagrodzenia.

Najmniejszą grupę, bo zaledwie 11,71% ankietowanych, stanowią osoby, które liczą na siebie, wiedząc, że jedynie samodzielnie stworzony fundusz emerytalny, może zapewnić im dochody na emeryturze wyższe od dzisiejszych.

Jak myślisz jak można byłoby nazwać tę grupę? Czy są to „niepoprawni marzyciele”, czy może osoby twardo stąpające po ziemi?

Z pewnością wśród Twoich najbliższych masz kogoś, kto pobiera już emeryturę i narzeka na jej wysokość. Niestety, Ty o tak „bogatej” emeryturze jak dzisiejsza, możesz jedynie pomarzyć. Dzisiejsza stopa zastąpienia (wysokość emerytury wyrażona jako% Twojej ostatniej pensji) wynosi 56,4%. Niestety ze względu na niekorzystną demografię, stopa zastąpienia będzie z biegiem czasu spadać. W 2030 roku wyniesie 47,1%, w 2040 roku 37,5%, w 2050 roku 28,7%, a w 2060 roku zaledwie 24,6%. Policz, czy dzisiaj byłbyś w stanie przeżyć cały miesiąc za 1/4 swojej wypłaty?

Dodatkowo, wysokość Twojej emerytury jest ograniczona od góry. Kiedy Twoje wynagrodzenie przekroczy 30 – krotność prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia, nie możesz w danym roku wpłacić więcej składek emerytalnych ani rentowych.Nawet gdybyś chciał.

Jakie z tego możesz wyciągnąć wnioski dla siebie?

Bez podjęcia samodzielnego inwestowania i budowania majątku, nie masz najmniejszych szans na emeryturę w wysokości dzisiejszych zarobków, nie mówiąc o możliwości zostania rentierem i przejścia na emeryturę na własnych warunkach.

Mogę założyć, że w momencie kiedy czytasz ten tekst, do „państwowej” emerytury zostało Ci jeszcze wiele lat. Możesz zatem zapytać, po co masz się teraz tym zajmować, przecież do tego czasu świat dawno może przestać istnieć. Masz rację, nikt nie potrafi przewidzieć przyszłości. Ja też opieram się na statystyce, a nie na wróżbach. Skoro jednak od setek lat średnia długość ludzkiego życia się wydłuża, pomyśl co się stanie, jeżeli jednak się pomylisz i zarówno świat jak i Ty będziecie za kilkadziesiąt lat istnieli, w efekcie czego będziesz musiał przeżyć na przykład ostatnie 20 lat swojego życia za równowartość 1/4 dzisiejszych zarobków?

Tym tematem zajmę się w kolejnym tekście, który znajdziesz na moim blogu w następny poniedziałek, dokładnie o 9:23.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapraszam Cię do wypełnienia ankiety, zapisując się na nią przez formularz umieszczony na głównej stronie mojego bloga lub pod każdą częścią minikursu.

Sławek Śniegocki | Kon$ekwentny Inwe$tor

Zainwestuj kilka minut w swoją przyszłość i dowiedz się

dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych ?

Wypełnij krótką ankietę* i odbierz bezpłatnie 36 stronicowy raport, będący podsumowaniem 10 lat moich badań. Od dziś przestań ograniczać swoje zarobki, wydawać z poczuciem winy, oszczędzać grosze i inwestować bez celu. Korzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia, zacznij konsekwentnie zarządzać swoimi finansami oraz inwestycjami, uwolnij swój czas i podnieś jakość swojego życia.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

* Moja ankieta to najstarsze, ciągłe badanie finansowe
w polskim internecie. Prowadzę ją od sierpnia 2010 roku.

Administrator danych osobowych: Śniegocki Development Sławomir Śniegocki,
Al. Korfantego 40/13, 40-161 Katowice, e-mail: slawek.@.slaweksniegocki.pl

Raport z 10 lat badań " Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych?"

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content