Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Co wpływa na tempo budowania niezależności finansowej? Trzy strumienie finansowe – część 2

portfolio 03Jak pamiętasz z poprzedniego wpisu, tempo budowania niezależności finansowej zależy od łącznego uruchomienia trzech strumieni finansowych. Omówiłem wcześniej pierwszy ze strumieni i pokazałem niebezpieczeństwa związane ze zwiększającym się dochodem z pracy na etacie. W jaki sposób uruchomić  drugi ze strumieni finansowych?

Drugi strumień finansowy:

Oszczędności w wydatkach zwiększają aktywa

Zmniejszając nieplanowane, impulsowe wydatki, planując duże wydatki nieregularne oraz mądrze zmniejszając  regularne wydatki na (n.p. media) inwestujesz uzyskane oszczędności w majątek dochodowy. Rozpoczynasz dodatkowy proces zamiany dochodu z pracy na etacie w dochód z majątku. Schemat powtarzany wielokrotnie tworzy Twoją spiralę sukcesu.

Kto jednak w praktyce najczęściej oszczędza? Osoby z najniższymi dochodami. Oszczędzają oni jednak z konieczności, odmawiając sobie wielu rzeczy aby móc przeżyć. Wcześniej czy później te oszczędności i tak zostaną przez nich skonsumowane. Niestety im większe osiągasz zarobki, tym przejawiasz mniejszą skłonność do oszczędzania. Oszczędzanie kojarzy Ci się bowiem z odmawianiem sobie wszystkiego. Jest to zresztą prawda, ponieważ przeważnie oszczędzasz bezcelowo, to znaczy oszczędzasz bez spisanego celu. Mądre planowe oszczędzanie, może wraz ze wzrostem dochodów i wydatków tworzyć coraz większy strumień środków, które inwestowane zwiększają majątek dochodowy. Nawet jeżeli zarabiasz coraz więcej a oszczędzasz coraz mniejszy procent swoich wydatków, możesz ciągle zwiększać wartość tego strumienia.

Czy tak jak większości, oszczędzanie kojarzy Ci się przede wszystkim z ograniczaniem przyjemności i niewygodą?

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content