Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

:: Dobry dług a zły dług

Slawek Sniegocki blog Konekwentny Inwetor Praga scaledWydawać Ci się może, że tytuł wpisu jest bez sensu. Przecież dług jak to dług – zawsze wydaje się zły. Jaka więc może być różnica między złym a dobrym długiem?  Okazuje się, że to czy dług jest dobry czy zły, zależy od miejsca siedzenia. Chodzi o to, że ten sam dług może być dobry dla jednej strony a zły dla drugiej strony umowy. Jak wyjaśnię w kolejnych wpisach, zarówno w ten dobry jak i w ten zły dług można inwestować. Ale o tym w swoim czasie. Jak odróżnić dług od długu?Określenie rodzaju długu zależy od tego czy zaciągnięcie długu przynosi Ci korzyści czy straty. Zaciągnąłeś zły dług jeżeli jego spłata powiększa majątek banku a zmniejsza Twój własny. Większość pożyczek służących wyłącznie zaspokojeniu przyjemności, wydatkom na wakacje, zakup samochodu, wyposażenie domu, oraz kredyty gotówkowe, „chwilówki” i inne „zapchajdziury” to przykłady złego długu. Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj długu zaciągnąłeś, jak zawsze policz.

W przeciwieństwie do złego długu, dobry dług działa na Twoją korzyść. Jeżeli po zakończeniu spłaty, Twój majątek wzrósł, zaciągnąłeś dobry dług. Do dobrych długów można zaliczyć kredyty hipoteczne, kredyty inwestycyjne, pożyczki na zakup maszyn, urządzeń, patentów, linii produkcyjnych, wynajęcie specjalistów, zakup licencji franczyzowej lub udziału w spółce.

Oczywiście o rodzaju długu (zły czy dobry) nie przesądza typ pożyczki ale jego wpływ na Twój majątek.

Jak widzisz dług nie zawsze jest czymś złym. Co prawda jest wielu ludzi którzy szczycą się tym, że nigdy nie biorą pożyczek. Wiedzą oni tylko, że dług to ryzyko. Nie wiedzą, że dług to także szansa. Dług jest szansą po pierwsze dlatego że, bycie zadłużonym, zmusza Cię do nauki inwestowania. Jeżeli nie nauczysz się tego teraz, w przyszłości będziesz funkcjonował jeszcze gorzej. Po drugie dobry dług jest szansą na znacznie szybsze budowanie własnego majątku i w efekcie tempa osiągnięcia niezależności finansowej.

Szansą na przyszłość dla Ciebie, jest więc nauka stosowania dobrego długu jako dźwigni w celu budowania niezależności.

Czy wiesz, w jaki sposób możesz zacząć uprawiać gimnastykę finansową i poprawić swoje finansowe zdrowie?

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

Skip to content