Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

Jak inwestują superbogaci i czy Ty też tak możesz?

Hearst's Castle - jedyny "zamek" w USA

W dzisiejszym wpisie pokażę Ci jak zarządzają swoim majątkiem osoby najbogatsze na świecie i porównam skład ich portfela z portfelem statystycznego polskiego inwestora. Będziesz mógł się przekonać jak bardzo oba portfele się różnią. Porównując natomiast skład własnego portfela inwestycyjnego z portfelem HNWI, będziesz miał okazję dokonać odpowiednich korekt jego składu.

Od wielu lat obserwuję w jaki sposób zarządzają swoimi majątkami superbogaci. Cała ta grupa, nazywana HNWI (High Net Worth Individuals), dzieli się na trzy podstawowe segmenty.

Pierwsi, to tak zwani „Millionaires Next Door”. Stanowią oni 90% całej populacji HNWI. Aby się znaleźć w tej grupie, trzeba posiadać majątek netto o wartości co najmniej 1 miliona dolarów amerykańskich. Drugi segment to Mid-Tier Millionaires” czyli osoby z majątkiem netto o wartości od 5 do 30 milionów dolarów, które stanowią około 9% populacji HNWI. Trzeci, najwyższy segment to U-HNWI (Ultra High Net Worth Individuals) czyli osoby z majątkiem o wartości co najmniej 30 milionów USD. To najmniej liczny segment, stanowiący około 1% populacji HNWI, czyli trochę ponad 200 000 osób na świecie. Tylu mieszkańców w Polsce ma na przykład Toruń.

Przy wyliczeniu majątku netto HNWI, jest jednak pewien haczyk. Do majątków HNWI nie wlicza się wartości ich głównego miejsca zamieszkania wraz z kolekcjami i wyposażeniem, bez względu na to czy jest to loft na Upper East Side, kamienica przy Polach Elizejskich, czy zamek w Szkocji. 

Skąd wiem jak zarządzają majątkiem superobogaci? Z raportu „World Wealth Report”, który od 1997 roku, corocznie publikuje firma konsultingowa Capgemini.

Właśnie ukazał się najnowszy raport Capgemini, będący podsumowaniem badania grupy ponad 2900 HNWI w 26 krajach i jednocześnie podsumowaniem 25 lat ich raportów. Raport jest dostępny tutaj „World Wealth Report 2021 – 25 edition”

Raport pokazuje jak grupa najbogatszych prosperowała zarówno w czasach rozwoju gospodarczego, jak też po pęknięciu bańki technologicznej w 2000 roku, po kryzysie finansowym w 2008 roku, oraz po pierwszej fali kryzysu covidowego. Pomimo tych trzech ogromnych kryzysów rynkowych, dane pokazują, że  zarówno liczebność jak i majątek HNWI cały czas rosły.

Dlaczego obserwowanie działań HNWI jest tak istotne? Wbrew obiegowym opiniom, ta grupa w większości doszła do majątku nie dzięki spadkom, czy urodzeniu się super bogatej rodzie, ale dzięki własnej pomysłowości, przedsiębiorczości i podejmowaniu ryzyka. I tego właśnie powinniśmy się od nich uczyć. Majątek jest tylko tego efektem i potwierdzeniem jakie działania mają sens.  

Jak liczna jest grupa HNWI na świecie? Po ostatnim badaniu w 2020 roku, było ich 20,8 miliona. Trochę więcej niż mieszkańców Rumunii. Co roku, liczba HNWI rośnie średnio o 6%.

W 2020 roku wartość majątku netto HNWI wyniosła prawie 80 bilionów dolarów (US trilion’s), czyli 80 tysięcy miliardów dolarów.  Dla porównania PKB Polski to niecałe 600 miliardów dolarów, czyli 0,75% tej kwoty, a PKB Stanów Zjednoczonych to 21500 miliardów dolarów, czyli 27% tej kwoty. Gdyby HNWI byli obywatelami jednego państwa, byłoby to najbogatsze państwo na świecie.

Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu majątku HNWI (CAGR – Compound Annual Growth Rate)  wyniósł (od 2013 do 2019 roku), 5,8% rocznie. To znaczy majątek statystycznego HNWI, co roku wzrastał o 5,8%. (A czy Ty potrafisz wyliczyć CAGR swojego majątku?).

Najwięcej HNWI mieszka w Ameryce Północnej, w Azji i w Europie.  Ponad połowa HNWI to obywatele USA, Japonii, Niemiec lub Chin.

Jak inwestują superbogaci w 2021 roku? Jak wygląda % struktura portfela HNWI?

To co widać na pierwszy rzut oka, to zrównoważona alokacja całego portfela HNWI. Akcje stanowią co prawda największą część portfela, ale pozostałe jego elementy są rozłożone bardzo równomiernie. Ryzyko portfela i jego zmienność jest zredukowane dzięki 42% udziałowi gotówki, depozytów i obligacji, a najbardziej ryzykowne inwestycje alternatywne stanowią najmniejszą część portfela HNWI. 

Jak wygląda portfel polskiego inwestora indywidualnego? Wykres przygotowałem na podstawie wyników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów OBI 2020, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w grudniu 2020 roku.

To co widać analizując skład portfela polskiego inwestora indywidualnego, to bardzo agresywna i jednocześnie ryzykowna alokacja aktywów. Najbardziej ryzykowne i zmienne aktywa, takie jak akcje i inwestycje alternatywne, stanowią aż 83,49% całego portfela! (W portfelu HNWI to 44%)

Jednocześnie gotówka i obligacje, które stabilizują zmienność całego portfela, to zaledwie 13,2% składu portfela polskiego inwestora. (W portfelu HNWI to 42%)

Porównam teraz motywy, którymi kieruje się grupa HNWI inwestując swoje środki.

Najpierw jednak Ty sam odpowiedz na poniższe pytanie: 

Jaki jest główny powód Twoich  inwestycji?

1. Dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego

2. Maksymalizacja stopy zwrotu

3. Ochrona majątku

4. Odkrywanie nowych możliwości inwestycyjnych

5. Powiększanie majątku

6. Nie mam bladego pojęcia, nie zastanawiałem się jeszcze nad tym

Co Ci wyszło? Poniżej na wykresie zobaczysz w jaki sposób HNWI odpowiadali w 2020 roku na powyższe pytanie.

Jaki jest główny powód inwestowania w grupie HNWI?

Jak widać, dla ponad połowy HNWI, najważniejszą motywacją jest ochrona majątku i zmniejszania ryzyka portfela za pomocą dywersyfikacji. 

Jaki jest główny powód inwestowania wśród polskich inwestorów indywidualnych?

Biorąc pod uwagę skład portfela polskich inwestorów indywidualnych, odpowiedzi na temat ich motywacji są co najmniej zaskakujące. Tutaj również funkcje ochronne postuluje aż 42,5% ankietowanych. Jednak ich portfel składa się w ponad 80% z ryzykownych aktywów, które z zasady mają dawać wzrost a nie ochronę. Motywacją największej części polskich inwestorów jest za to …dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego. Przy portfelu, który praktycznie tę dywersyfikację wyklucza.

Wnioski wynikające z porównania składów obu portfeli nie są zbyt budujące:

  • portfele HNWI są większe, lepiej zarządzane, mają korzystniejszą alokację i niższe ryzyko.
  • HNWI częściej korzystają ze zindywidualizowanego doradztwa, dzięki czemu mają dostęp do informacji o wyższej jakości
  • portfel polskiego inwestora indywidualnego ma bardzo ryzykowną alokację  
  • polski inwestor nie rozumie i nie stosuje właściwie dywersyfikacji
  • motywy kierujące inwestorem indywidualnym nie mają przełożenia na skład jego portfela, to znaczy, że większość inwestorów indywidualnych używa narzędzi inwestycyjnych niezgodnie z ich przeznaczeniem. To mniej więcej tak, jakbyś chciał pomalować ściany młotkiem, a wbijać gwoździe pędzlem. Da się, tylko po co? 
  • mając tak skonstruowany portfel, inwestorzy indywidualni nie są w stanie długoterminowo realizować swoich celów inwestycyjnych (co jak wiemy z poprzednich wpisów wynika również z braku tych celów)

 

Na koniec proponuję, abyś uczciwie wycenił cały swój portfel inwestycyjny, na zasadach jak HNWI. Jeżeli obliczysz dzisiejszą wartość netto swojego majątku, sprawdź jak wygląda alokacja Twojego portfela inwestycyjnego i  porównaj ja z alokacją portfela HNWI. Czy coś Cie zaskoczyło? Z pewnością po takim porównaniu będziesz w stanie stworzyć bezpieczniejszy i bardziej efektywny portfel inwestycyjny.

Warto zrobić tę analizę, ponieważ grupa HNWI osiągnęła sukces dzięki własnym przekonaniom, działaniom i wsparciu zewnętrznych doradców. Dzisiaj masz szansę, aby też  z tego skorzystać.

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content