Logo bloga SlawekSniegocki.pl | Kon$ekwentny Inwe$tor
Szukaj
Close this search box.

Dlaczego nie powinieneś oszczędzać na emeryturę?

Pewna siebie inwestorka realizuje długoterminową strategię

Tytuł dzisiejszego wpisu z pewnością może Ci się wydawać niedorzeczny. Do tego jeszcze opublikowany na blogu zajmującym się finansami i inwestowaniem. Media od lat przecież trąbią, że system emerytalny lada chwila się wywróci, że stopa zastąpienia, mimo, że niska, w przyszłości będzie jeszcze niższa, że jako społeczeństwo dramatycznie się starzejemy, że żyjemy coraz dłużej. W związku z tym fizycznie nie będziemy w stanie przeżyć mając w przyszłości tylko „gołą” emeryturę. 

W tytule nie ma jednak błędu. W dzisiejszym otoczeniu rynkowym, przy rozpędzającej się inflacji i ujemnych realnych stopach procentowych, oszczędzanie jest najmniej efektywnym sposobem zabezpieczenia się na czas, w którym nie będziesz już mógł (albo chciał) aktywnie pracować.

W jednym z pytań ankiety, którą przeprowadzam na blogu od 2010 roku, „budowa prywatnego funduszu inwestycyjnego lub emerytalnego”, to trzeci, najczęściej wymieniany cel długoterminowy moich Czytelników. (Więcej możesz o tym przeczytać w tym wpisie).

Także w ostatniej ankiecie, którą wypełniali polscy inwestorzy indywidualni, „oszczędzanie na emeryturę” , to trzeci najczęstszy powód inwestowania. (Omówienie ankiety znajdziesz tutaj). Trochę to pokręcone, bo to znaczy, że polscy inwestorzy inwestują, aby…oszczędzać.

W jednym z wpisów, pokazywałem również w jaki sposób stosować „opcyjność” w wyborze sposobu budowania kapitału emerytalnego. Nie dla wszystkich jednak jest oczywiste, że im jesteś młodszy, tym masz więcej możliwości, aby WYBRAĆ sposób i czas przejścia na finansową emeryturę i uniezależnić się w ten sposób od przepisów emerytalnych zmienianych wyłącznie na użytek kolejnej ekipy starającej się utrzymać u władzy. Niestety z każdym kolejnym rokiem życia, Twoje możliwości coraz bardziej się kurczą.

Obecnie „oszczędzanie na emeryturę” coraz bardziej przypomina  „walkę o pokój” – oksymoron nadużywany w czasach słusznie minionych. Dla dużej części młodego pokolenia „oszczędzanie na emeryturę” jest zwykłym hasłem propagandowym, zupełnie wypranym z jakiegokolwiek pozytywnego znaczenia. 

Trudno się z tym nie zgodzić. Oszczędzanie kojarzy się z odmawianiem sobie wszystkiego, a emerytura to jakiś mit, który zmaterializuje się (albo nie) w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości. Dla młodego człowieka wchodzącego na rynek pracy kilkadziesiąt lat to jakaś mglista abstrakcja.

Od lat staram się zmienić podejście moich Czytelników w tym względzie. Jestem przekonany, że samodzielne
„oszczędzanie na emeryturę” od dawna nie spełnia już swojej roli. Dodatkowo od lat rządzący starają się uzależnić coraz większą część społeczeństwa od swojej „pomocy” – „dopłat”, „13-tek”, „300-tek”,”500-tek”. To buduje złudne przekonanie, że nie musimy się za bardzo starać,  bo w razie kłopotów, rządzący nam pomogą. 

Prawda jest jednak inna. Celem rządzących nie jest pomaganie Tobie. Jesteś zdany wyłącznie na siebie, a rządzącym jesteś potrzebny abyś w kolejnych wyborach pomógł utrzymać im się u władzy.

W kolejnych latach coraz trudniej będzie Ci chronić realną wartość Twoich oszczędności. Przedsiębiorcy już płacą bankom za trzymanie środków na kontach firmowych, a inflacja jest wywoływana celowo, ponieważ ułatwia rządom wydawanie środków publicznych na niespotykaną dotąd skalę. Dlatego nie wybieraj między oszczędzaniem a inwestowaniem. Zastosuj takie opcje, które przy Twoim poziomie wiedzy i umiejętności finansowych najlepiej budują Twój kapitał. Oszczędź sobie oszczędzanie.

Dzisiaj pokażę Ci jakie błędy popełniasz budując prywatny fundusz emerytalny. Prywatny, czyli niezależnego od systemu ubezpieczeń społecznych, niezależny od środków w OFE, IKE, IKZE i PPK. Każde z tych rozwiązań jest oczywiście potrzebne i warto je stosować, ale biada Ci jeżeli masz zamiar na tym poprzestać. Bez względu na to ile masz lat. Proponuję, abyś środki, które masz na wszystkich tych kontach traktował jako sympatyczny dodatek, który kiedyś być może powiększy Twoją PRYWATNĄ emeryturę.  Zrób eksperyment i zacznij dzisiaj mentalnie „od zera”. Zrób remanent wszystkich swoich inwestycji i odpowiedz na dwa podstawowe pytania:

Jak duży jest dzisiaj Twój majątek?

Jaka jego część generuje comiesięczny dochód?   

Podstawowy błąd jaki robimy budując prywatny fundusz emerytalny / rentierski / inwestycyjny, polega na tym, że skupiamy się na czynnikach, na które nie mamy prawie żadnego wpływu i bagatelizujemy te, na które mamy największy wpływ.

Pokażę Ci to w poniższej tabeli. Zobacz na co masz wpływ budując prywatny kapitał emerytalny, a na czym w rzeczywistości się skupiasz?

Proponuję, abyś od dzisiaj inaczej zaczął patrzeć na budowę prywatnego funduszu emerytalnego. Skup się na tych elementach, na które masz rzeczywisty wpływ.

  • licz na siebie – nie ograniczaj się do rozwiązań emerytalnych proponowanych przez polityków
  • wykorzystuj dostępny czas (procent składany)
  • stosuj zrównoważoną alokację aktywów
  • dywersyfikuj portfel inwestycyjny na sektory i lokalizacje
  • kontroluj straty
  • reinwestuj zyski

 

Jeżeli starasz się z własnego niewielkiego kapitału „wycisnąć” jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, inwestując w jedną klasę aktywów i jednocześnie denerwujesz się na bezmyślne i szkodliwe dla Ciebie działania polityków, tracisz jedynie energię na rzeczy na które nie masz wpływu. 

Zainwestuj kilka minut w swoją przyszłość i dowiedz się

dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych ?

Wypełnij krótką ankietę* i odbierz bezpłatnie 36 stronicowy raport, będący podsumowaniem 10 lat moich badań. Od dziś przestań ograniczać swoje zarobki, wydawać z poczuciem winy, oszczędzać grosze i inwestować bez celu. Korzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia, zacznij konsekwentnie zarządzać swoimi finansami oraz inwestycjami, uwolnij swój czas i podnieś jakość swojego życia.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

* Moja ankieta to najstarsze, ciągłe badanie finansowe
w polskim internecie. Prowadzę ją od sierpnia 2010 roku.

Administrator danych osobowych: Śniegocki Development Sławomir Śniegocki,
Al. Korfantego 40/13, 40-161 Katowice, e-mail: slawek.@.slaweksniegocki.pl

Raport z 10 lat badań " Dlaczego nie wykorzystujesz 100% swoich możliwości finansowych?"

Udostępnij ten wpis ->

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Przeczytaj podobne wpisy

Pierwszy raz u mnie?

Szukaj
Picture of Sławek Śniegocki

Sławek Śniegocki

Pierwszy raz na moim blogu?

Cześć! Z tej strony Sławek Śniegocki Konsekwentny Inwestor, autor poradników i kursów finansowych, mentor, podróżnik, optymista

Od 2009 roku pomagam swoim Klientom w planowaniu i realizacji celów finansowych i inwestycyjnych.

Jeżeli chcesz więcej zarabiać, przyśpieszyć tempo budowania majątku, odzyskać czas i poprawić jakość życia, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz krótką ściągę;

Dołącz do społeczności Konsekwentnych Inwestorów:

Jeżeli chcesz ruszyć z miejsca, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej możesz mi zadać jedno, najistotniejsze pytanie na temat finansów lub inwestowania:

Zgadzam się z polityką prywatności
* Zdając mi pytanie, otrzymasz bezpłatny dostęp do kursu "Jak zaplanować i osiągnąć sukces finansowy". Jeżeli chcesz dostać precyzyjną odpowiedź, nie zadawaj ogólnych pytań. Odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na maila lub przez wpis na blogu.
Administrator danych osobowych: Śniegocki Development, Sławomir Śniegocki, al. Korfantego 40/13, Katowice, e-mail: slawek.(małpa).slaweksniegocki.pl

Dla każdego coś miłego:

TEMATY KTÓRYMI SIĘ ZAJMUJĘ:

Poznaj moje książki:

ZAPRASZAM CIĘ RÓWNIEŻ NA:

  • Polecam książki:
  • Skip to content